11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  ‘Pandemiyi bitirecek tek şey var’

  Prof. Dr. Ertuğrul: Eğer belirli bir aşı oranına ulaşırsak pandemiyi sonlandırabiliriz

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, ülkemizde Covid-19 aşısının tamamlanmasından sonra hastalığın yok olmayacağını belirtti. Belli bir aşı oranına ulaşılırsa pandeminin sonlanacağını söyledi. Salgın hastalığın ortadan kaldırılabileceğini ve en azından bu hastalıktan hayatlarını kaybedenlerin en aza indirgenebileceğini kaydetti.

  Prof. Dr. Bülent Ertuğrul,

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, Covid-19 aşılarının ülkemizde sağlık çalışanlarından başlanarak uygulanmasını değerlendirdi ve tarihteki salgınların aşı sayesinde bittiğinin altını çizdi. Aşının, tüm tarih boyunca belki de insanlık tarihinin bulduğu en önemli sağlık ürünü olduğunu dile getiren Ertuğrul, aşılar sayesinde bugüne kadar belki milyonlarca insanın, milyonlarca çocuğun yaşamının kurtulduğunu belirtti. Hatta dünya üstünde bir hastalığın tamamen yok olduğunu aşı sayesinde söylenebildiğini ifade eden uzman isim bu bakımdan da aşıların çok önemli olduğunu söyledi. İnsanların çocukluk çağından itibaren birçok aşıyı olduğunu ve ömür boyunca bir daha o hastalıkla karşılaşmadığını ifade eden Ertuğrul, bunun bile aşının ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi.

  Risk grubu

  İlk aşının sağlık çalışanlarına yapılmasının mantıklı olduğunu, bundan sonra ise riskli hastalar ile asker ve polislere uygulanması gerektiğini belirten Prof. Dr. Ertuğrul,  bakanlığın açıklamış olduğu sıralamanın gayet mantıklı olduğunu dile getirdi. Aşının ilk önce sağlık çalışanları ile 65 yaş üstünde ve hastalığı olan, yani risk grubundakilere vurulacağını, hemen ardından ise 65 yaş altında risk grubunda olanların aşılanacağını söyledi. Onun dışında kritik personel denilen polisler, güvenlik güçleri, askerler ve belki onlarla birlikte kritik yerlerde görev alan personeller aşı olacağını aktaran Ertuğrul, sonrasında ise peyderpey diğer gruplara doğru aşı uygulamasının devam edeceğini söyledi.

  Aşı oranı

  Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, eğer belirli bir aşı oranına ulaşılırsa o zaman pandeminin sonlanacağını, yani hastalığın ortadan kaldırılacağını ve en azından bu hastalıktan hayatını kaybedenlerin en aza indirgeneceğini belirtti. Fakat bu hastalığın artık insanoğlunun bir hastalığı olduğuna dikkat çeken uzman isim Covid- 19 adında yeni bir hastalığımız olduğunu aktardı.

  Bu konuda sadece aşı değil ayrıca beraberinde bu hastalığı tedavi edecek ilacın da bulunmasının çok önemli olduğuna dikkat çeken Ertuğrul, şu anda onunla ilgili çalışmaların devam ettiğini belirtti. Normal bir zatürre gibi, normal gibi bir boğaz enfeksiyonu veya herhangi bir enfeksiyon hastalığı gibi buna ilişkin bir antiviral ilaç bulunduğunda asıl o zaman hastalığa karşı gerçek korunmanın sağlanacağını ifade etti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ