11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Pandemide turşuya talep arttı…

  Pandemi sürecinde prebiyotik bakımından zengin olan turşu, sofraların yeni gözdesi oldu. Turşu üretimi önceki yıllara oranla büyük oranda artarken, en fazla ilgiyi lahana ve salatalık turşuları ile turşu suyu gördü.

  Pandemi döneminde uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda beslenme alışkanlıklarında da değişiklikler yaşanıyor. Bazı beslenme alışkanlıkları ve besinler hayatımızdan çıkarken, bazıları da sofralarda daha çok yer almaya başladı. Bunlardan biri de probiyotik bakımından zengin besinler arasında olan turşu oldu. Kış aylarının vazgeçilmez lezzeti turşu da bu dönemde sofraların baş tacı oldu. Turşu satıcıları geçen yıllara göre çok daha fazla satış yaptıklarını belirtirken, en çok ilginin turşu suyu ile salatalık ve lahana turşusuna olduğunu söylüyor.

  En çok salatalık ve lahana tercih ediliyor

  Kemerburgaz’da ikinci kuşak olarak turşuculuk yapan Halit Demir, satışlarının neredeyse %200 arttığını ifade etti. Pandemi sürecinde doktorların önerileri ile turşuya ilgi arttığını belirten Demir, özellikle turşu suyu ve lahana turşusunu koronasavar olarak nitelendirdi. Taleplere yetişemediklerini aktaran Demir, en çok salatalık ve lahana turşusunun ilgi gördüğünü dile getirdi. “Pendik’ten, Kartal’dan 5 kilo turşu almak için geliyor insanlar” şeklinde konuştu.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ