26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Pandemide Avrupa ülkelerinde eğitim nasıl sürüyor?

  Pandemi, hayatın her alanında etkisini gösterirken, bu durumdan belki de en çok etkilenen kesim öğrenciler oldu. Dünyanın çeşitli yerlerinde online eğitim verilirken, kimi ülkelerde yüz yüze eğitime devam ediliyor…

  Pandemide eğitim

  Okul öncesi, ilk ve orta dereceli okullar ve üniversiteler, Covid-19 nedeniyle farklı uygulamalarla eğitim hayatına devam ediyor.

  Ülkemizde de 2020-2021 eğitim öğretim döneminde uzaktan eğitim ve yüz yüze kademeli eğitim, hastalığın seyrine göre şekillendi ve şekillenmeye devam ediyor.

  Hastalığın Uzak Doğu’dan sonra en fazla görüldüğü Avrupa’da da, ülkeler dikkat çekici uygulamalara imza attı.

  Avrupa’daki bazı ülkeler, bölgelerde görülen koronavirüs vaka yoğunluğuna göre, haritalandırma uygulaması kullanmaya başladı. Bu uygulamayla, bölgenin Covid-19 salgınından ne kadar etkilendiğine bakılarak, online eğitim ya da yüz yüze eğitim yapılmasına karar verildi.

  Yunanistan ve İtalya haritalandırma uygulaması var

  Yunanistan ve İtalya’nın kullandığı bu model ile vaka sayısı düşük olan bölgelerde yüz yüze eğitim verilirken, vaka sayılarının yüksek olduğu bölgeler eğitime çevrimiçi olarak devam ediliyor.
  Takvimlendirme adı verilen bir başka sistem de yine Avrupa ülkelerinde kullanılan bir eğitim sistemi oldu.

  Sırbistan takvimlendirme yöntemi kullanıyor

  Sırbistan’ın uyguladığı bu sistemde, ilkokullar sınıflarındaki öğrencilerinin yarısı okula sabah giderken, diğer yarısı da öğleden sonra gidiyor.

  Ortaokullardaki öğrenciler ise haftanın iki günü uzaktan eğitim alırken, haftanın diğer üç gününde yüz yüze eğitim için okullarına gidiyor.

  Sırbistan’daki lise öğrencileri de bir hafta uzaktan eğitim alırken, bir hafta yüz yüze eğitim görüyor.

  Belçika da takvimlendirme sistemine benzeyen bir uygulama ile eğitime devam ediyor. Burada anaokulları ve ilkokullar açık. Fakat, ortaokul ve lise öğrencileriyle birlikte üniversite öğrencileri de haftanın belirli günlerinde yüz yüze eğitim için okullarına gidiyor.

  Almanya, Birleşik Krallık, Avusturya ve Hollanda online eğitime ağırlık veren ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

  Avusturya ve Hollanda’da okulların 7 Şubat, Almanya’da 14 Şubat, Birleşik Krallık’ta ise Mart ayı başında açılması planlanıyor.

  Covid-19 iş dünyasında ‘liderlik’ anlayışını değiştirdi

  Moderna aşısı ‘Covid-19 kolu’ adı verilen yan etkiye neden oldu

  Bilim Kurulu üyesi okullarda alınacak önlemleri açıkladı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ