10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Pandemide çocuklarda görülen migren yüzde 50 arttı  

  Dr. Can Özoğlu, pandemi döneminde çocukların endişe ve kaygı ile yeme ve uyku bozukluğu gibi sorunlar yaşadığını belirterek, migren şikayetlerinin yüzde 50 arttığını söyledi.

  Pediatri Uzmanı Dr. Can Özoğlu, pandemi sürecinde çocukların kaygı ve endişe ile uyku ve yeme bozukluğu gibi sorunlar yaşadığını ve migren şikayetlerinin yüzde 50 arttığını söyledi.

  Covid-19 salgın sürecinde çocukların evde geçirdiği süre de arttı. İzmir Kent Bayraklı Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Can Özoğlu, pandemi sürecinde çocuklarda görülen migrenin %50 arttığını kaydetti. Dr. Özoğlu, pandemi nedeniyle anne ve babaların  endişeli olduğunu, herkesin iş düzeninin değiştiğini anımsattı. Çocukların okula gitmediğine, yeni bir hayat düzenine geçildiğine dikkat çeken Özoğlu, bu değişikliklerin de doğal olarak çocukları da etkilediğine işaret etti.

  Normal yaşantı ile birlikte belirsizliklerin de çocukları endişelendirdiğini ifade eden Dr. Can Özoğlu, bu endişeler yüzünden çocukların arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve aileleriyle    ilişkilerinin sekteye uğradığının altını çizdi.

  Özoğlu, “Bu değişiklikler çocukları endişeye sevk ettiğinden çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de çocuklarda pek akla gelmeyen bir hastalık olan migren. Daha çok yetişkin hastalığı olarak biliniyor. Fakat çocuklarda da çok küçük yaşlardan itibaren migreni görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

  Migreni tetikleyen faktörler

  Dr. Can Özoğlu, çocuklarda migreni tetikleyen faktörleri ise şöyle sıraladı.,

  Pandemi sürecinde artan fast food yeme tarzında bulunan işlenmiş gıdalar, sosis ve salam gibi sodyum glutamat içeriği bulunan hazır gıdalar, migreni tetikleyebilen etkenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte, uyku bozuklukları da mevcut. Hem çocukların hem de ailelerin bu yeni dönemde uyku düzeni bozuldu. Yalnızca az uyumak değil, çok uyumak da migreni tetikleyebiliyor. Uyku saatindeki değişiklik de migreni tetikleyen etkenlerden. Aynı zamanda pandemi döneminde ne yazık ki çocuklar eskisi gibi dışarı da çıkamıyor. Okula gidemiyor, beden derslerine giremiyor. Bu da spor yapamamalarına sebep oluyor.

  Diğer yandan çocuklarda obezite artışı görülüyor. İnsülin direnci yüksek olanlarda migren daha sık görülüyor, migrenin kronikleşme riski artıyor. Kaygı, endişe, uyku bozukluğu ve yeme alışkanlığı değişikliği derken, migren şikayetleri daha fazla görülüyor.

  Belirsizliklerin azaltılması gerekiyor

  Ebeveynlere de çağrıda bulunan Uzman Dr. Can Özoğlu, belirsizliklerin azaltılması  gerektiğine dikkat çekti. Pandemi sürecinde çocukların çok fazla hastalık ve ölüm gibi  kötü haberleri öğrendiklerine işaret eden Özoğlu, bu dönemde anne babaların pandemi sürecini merak etmelerinden dolayı çok fazla medyaya ilgi gösterdiklerini ancak bunu yaparken çocukların, bu haberlerden uzak tutulması gerektiğini kaydetti.

  Uzman Dr. Can Özoğlu, “Bunun yanında küçük çocuklar, bu süreci yeterince tanımlayamıyor. Eğer çocukların soruları varsa, onlara da açıklık getirmeliyiz. Uygun bir dille onların endişelerini azaltmamız gerekiyor. Eğer biz bunu yapmazsak çocuk, kendi soyut endişelerini buna katıyor. Olduğundan daha tehlikeli bir boyut kazanabiliyor endişeleri” ifadelerini kullandı.

  Salgın çocuklarda sebepsiz korku ve ağlamalara neden olabiliyor

  COVID-19 geçiren çocuklarda MIS-C hastalığına dikkat!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ