27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Okul kayıtları ne zaman başlayacak? İlkokul ve anaokulu (Okul öncesi) kayıt tarihleri ne zaman?

  Koronavirüs nedeniyle öğrenciler ve öğretmenler arasında belki de en büyük zorluğu ilköğretime başlayan birinci sınıflar yaşadı. Bu sene öğrencilerin okulda eğitim görmesi beklenirken, ilkokul ve anaokulu kayıt tarihleri aileler tarafından şimdiden sorgulanmaya başlandı.

  Geçen yıldan beri pandemi dolayısıyla çocuklar uzaktan eğitim almak zorunda kaldı. Anaokulları kapalı olduğu için çalışan anne ve babalar epey zorluk yaşadı. Bu sene ebeveynler okul kayıtlarının ne zaman başlayacağını merak ederken, ilkokula ve anaokula başlayacak öğrencilerin okula başlama yaşlarının hesaplaması e-okul üzerinden gerçekleştiriliyor. İşte detaylar…

  OKUL KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

  Okula başlama yaşı gelmiş çocukların bu sene ilkokula kayıt olması için aileler kayıt
  tarihlerini araştırıyor. 2021-2022 eğitim öğretim yılı eylül ayında başlayacak. Her yıl Milli Eğitim Bakanlığı, E-Okul üzerinden ilkokul ve anaokuluna kayıt olacak öğrencilerin yerleştiği okulları yayımlıyor. Henüz E-okul üzerinden ilkokul kayıt sorgulama ekranı açılmadı. Söz konusu ekran aktif hale geldiğinde öğrencinin TC kimlik numarasıyla sorgulama yapmanız mümkün. İlkokul kayıt sorgulama ekranına doğrudan ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

  E-okul kayıt sorgulama ekranı için tıklayınız

  ANAOKULU (OKUL ÖNCESİ) KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

  Her yıl olduğu gibi devlet okulları eğitim öğretim yılı sonunda yeni eğitim öğretim yılının kayıtlarına başlıyor. Bu sene de haziran ayında okulların kapanmasıyla birlikte Temmuz ayında anaokulu ve anasınıfı kayıtları başlayacak. Anasınıfı kayıt yaşına gelmiş öğrenciler öncelikli olarak kayıt bölgesi olmak şartıyla devlet okullarına anasınıfı kayıt tarihlerinde ön kayıt için başvuru yapacaklar. Ön kayıtlar haziran ayında okulların kapanmasıyla başlar. Ağustos ayı sonrasında ise ön kayıt yapan öğrencilerden kesin kayıt hakkı kazanan öğrenciler için anasınıfı kesin kayıt listeleri hazırlanır. Başvuru fazla olması durumunda yani kontenjandan fazla başvuru olursa yedek öğrenciler de listede belirtilir. Kesin kayıt hakkı olduğu halde okulların açıldığı eylül ayına kadar kesin kayıt yapmayan öğrencilerin yerine yedek listedeki öğrenciler kesin kayıt için hak kazanır. Okul kayıtlarının ne zaman başlayacağına ilişkin tam tarih şu anda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmadı. İlerleyen günlerde bu yılki eğitim-öğretim dönemiyle ilgili açıklamalar bekleniyor.

  ”Ayrılık kaygısı bozukluğu okul fobisine dönüşebiliyor”

  Amgen Türkiye ve BÜYEM iş birliğindeki Sosyal Sorumluluk Okulu Başlıyor!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ