26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Mutasyonlu virüse karşı güçlendirilmiş aşı sonbaharda

  İngiltere'de Oxford-AstraZeneca aşısını geliştiren ekibin başındaki Prof. Dr. Sarah Gilbert, mutasyona karşı güçlendirilmiş aşının sonbahar aylarında uygulanabileceğini açıkladı.

  Koronavirüs aşısı

  Koronavirüs tüm dünyada etkisini göstererek can almaya devam ederken, gözler virüse karşı etkili olacak aşı çalışmalarına çevrildi. İlk olarak 2019’da Çin’in Wuhan eyaletinde görülen virüs nedeniyle bugüne kadar 2.3 milyon kişinin hayatını kaybettiği biliniyor.

  Aşı çalışmaları için tüm dünyada hızlı bir şekilde ilerliyor, pek çok ülkede aşılara uygulanmaya başlandı. Ancak bugüne kadar geliştirilen aşıların virüsün ortaya çıkan yeni mutasyonlarına karşı etkili olup olmayacağı endişesi bulunurken, ortaya çıkan son veriler bu endişeyi doğrular nitelikte.

  Kısıtlamaları gevşetmek söz konusu değil

  Geçtiğimiz günlerde, İngiltere’de Oxford-AstraZeneca iş birliği ile geliştirilen aşının, Güney Afrika mutasyonuna karşı zayıf bir etkiye sahip olduğu anlaşılmıştı. Yapılan açıklamalarda aşının vaka sayılarını düşürmede çok küçük bir etkisi olduğu belirtildi. Hükümet ise bu koşullar altında kısıtlamaları gevşetmenin söz konusu olmadığını açıkladı.

  Diğer taraftan, Oxford Üniversitesi’nde aşı çalışmalarının başındaki isim Prof. Dr. Sarah Gilbert, mutasyonlu koronavirüse karşı güçlendirilmiş bir aşı müjdesinde bulundu.

  Aşı sonbahar aylarında kullanıma hazır

  Gilbert, İngiliz medyasına konuştu ve  mevcut aşıların mutasyon geçirmiş virüslere karşı etkisinin düşük olduğunu söyledi. Vaka sayısını düşüremeseler de, aşının ölüm oranları, hastaneye yatışlar ve hastalığın ağır seyrine karşı koruma sağladığını belirtti ve bunun sağlık sistemi için çok önemli olduğunun altını çizdi.

  Prof. Dr. Gilbert, güçlendirilmiş aşı için çalışmaların devam ettiğini belirtti ve sonbahar aylarında kullanıma hazır olmasını beklediklerinin altını çizdi. Gilbert, henüz insanları aşılamaya hazır olmasalar da, tüm geliştiriciler aynı teknolojik platformu kullandıkları için aşıları hızlıca adapte edebildiklerini söyledi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ