28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Mutantlı virüs için Sağlık Bakanlığı’ndan hastanelere talimat

  Sağlık Bakanlığı, son bir hafta içinde yaşanan yeni vaka artışının ardından harekete geçti. Hastanelere ‘mutasyon tespit kiti’ yollanırken, testi pozitif çıkanlara mutasyonun tespit edilmesi amacıyla ikinci bir test yapılması talimatı verildi.

  Mutantlı virüs

  Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’in haberine göre, Covid-19 testi yapan hastanelere, Sağlık Bakanlığı tarafından mutant virüsü tespit için İngiltere kökenli yeni bir kit gönderildi. Bundan sonra testi pozitif çıkan herkese ikinci bir test yapılacak. Gazeteye açıklamada bulunan Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, ikinci test ile mutant virüsün ülkede yayılımının görüleceğini ifade etti.

  17 ilde 128 kişide mutantlı virüs görüldü

  Prof. Dr. Zafer Kurugöl, son bir haftadır yeni vakalarda kayda değer bir artışın görüldüğünü vurguladı. Kurugöl, bunda etkili olabilecek iki neden arasında ilk olarak virüsün mutasyona uğramasının, ikinci olarak ise sömestir tatili ile yaşanan sosyal hareketlilikle birlikte, tedbirlere riayet edilmemesinin olduğunun altını çizdi.

  İngiltere kökenli olan mutasyonun şu an Türkiye’de 17 şehirde 128 vatandaşta görüldüğünü açıklayan Prof. Dr. Zafer Kurugöl, insan hücresine daha sıkı yapışan İngiltere kökenli mutasyonun bu özelliğinden dolayı daha bulaşıcı olduğunu kaydetti. Bu sebeple tespit edilen sayıdan çok daha fazla mutant vaka olduğunu düşündüğünü iade eden Kurugöl, daha önce her pozitif vakada rutin olarak mutasyon kontrolü yapılmadığını söyledi.

  Kurugöl, Covid-19 testi yapan hastanelere, Sağlık Bakanlığı tarafından İngiltere kökenli mutasyonu tespit edebilen yeni kitler gönderildiğini ve artık her pozitif vakaya mutant tespiti için ikinci bir test yapılacağını belirtti. Ayrıca bu sayede Türkiye’de mutantlı virüsün görülme oranı, şubat ayının ilk yarısından itibaren daha iyi değerlendirilebileceğini kaydetti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ