23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Müsilaj incelemesinde sevindirici sonuç!

  Marmara'yı saran müsilaj ile ilgili olarak ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nün araştırma gemisi Bilim-2 1 ay süren bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre müsilajın büyümesi durdu.

  1 aydır Marmara Denizi genelinde çalışma yürüten ODTÜ’nün araştırma gemisi Bilim-2’deki bilim ekibinin son çalışmaları ve tespitleriyle ilgili Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi ve Enstitü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yücel bilgi verdi.

  Bilim- 2 gemisinde bulunan ahtapot, çoklu karot örnekleyici cihazı ve derin suya özel geliştirilmiş sensörlü cihazlarla müsilajın derin sulara, 100 metre ve altına inip inmediğine bakıldı. Bilim ekibi ayrıntılı bir şekilde müsilajın etkilerini inceledi.

  ODTÜ Müsilajın etkilerini araştırdı

  “ÜREMESİNİN, BÜYÜMESİNİN BİRAZ DURDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

  Araştırmayla ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Mustafa Yücel, “En önemli bulgu, müsilaj ilk 30 metreye sıkışmış durumda. Üremesinin, büyümesinin biraz durduğunu görüyoruz. Yaptığımız araştırmalar daha derin suya inmediğini gösteriyor ve derin deniz tabanına da müsilaj tabakanın çökmediğini son günlerde bulduk” diye konuştu.

  ODTÜ Müsilajın etkilerini araştırdı

  “İLK 30 METREDE KALMASI MARMARA İÇİN OLUMLU BİR HABER”

  Çanakkale Boğazı’ndan Ege’ye doğru müsilaj tabakalarının önemli bölümünün çıktığını belirten Doç. Dr. Mustafa Yücel, “Şu an zaten uydu verilerinden de gördüğümüz, Tabi bu Ege Denizi için bir risk ama Marmara için bu nispeten olumlu bir gelişme” dedi.

  İstanbul’daki msilaj durumuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Mustafa Yücel, “İstanbul’un açığına çıktığınızda, akıntının etkisi altında olmayan İstanbul’un güneyindeki deniz alanlarına baktığınızda müsilaj oradaydı. O dipteki müsilajın rüzgar ve akıntılardaki bir değişim ile tekrar yüzeye çıkıp İstanbul’un bazı kıyılarını vurma riski hala var” ifadelerini kullandı.

  ODTÜ Müsilajın etkilerini araştırdı

  “MÜSİLAJ İLERLEMİYOR”

  Müsilajın ilerlemediğini, dibe inmemiş durumda olduğunu dile getiren Doç. Dr. Mustafa Yücel, “Eğer yeni bir besin girdisi olmazsa büyük yağışlar, karasal girdiler ani azot fosfor yükünü arttırıcı girdiler olmaz, biz açıkçası yaz içerisinde daha duracağını öngörüyoruz” dedi.

  ODTÜ Müsilajın etkilerini araştırdı

  1210 METREDEN ÖRNEK ALINDI

  Yücel son olarak konuşmasını şu cümlerle noktaladı: “Bir arşiv niteliğinde. Marmara’nın dip sedimanının belki 20-25 santimetresi siyah alt tarafı daha kahve rengi. Benim ilk görüşüm üstteki kısım Marmara’nın daha kirli olduğu ve oksijenini kaybetmeye başladığı yıllara tekabül ediliyor. Üst tarafta daha temiz olduğu yıllara tekabül ediyor”

  Müsilaj nedeniyle 2 ilçede denize girmek yasaklandı!

  Müsilaja karşı ‘nefes’ takviyesi!

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ