14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Muharrem orucu ne zaman tutulacak? Muharrem ayı ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor?

  2021 yılı Muharrem ayı başlangıcının ne zamana denk geldiğini merak konusu oldu.

  Bu yıl Muharrem ayının ne zaman başlayacağını merak eden vatandaşların internet üzerinden yaptıkları araştırmalar yoğunlaştı. Müslümanlar için önem atfedilen Muharrem ayı, aynı zamanda Hicri Yılbaşı olarak da kabul ediliyor. Peki, Muharrem orucu ne zaman tutulacak? Muharrem ayı ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor?

  İslam alemi için büyük önem taşıyan Muharrem ayı gelecek ay idrak edilecek. Bu yıl Ağustos içerisinde başlayacak Muharrem ayı, içinde Aşure gününü de barındırıyor. Bu özel günle ilgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed şöyle buyurmuştu; " Aşure Günü zerre kadar sadaka veren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur." İşte, 2021 Muharrem ayı hakkında bilgi…

  MUHARREM AYI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

  Muharrem ayı 2021 yılında 9 Ağustos’ta idrak edilmeye başlanacak. Muharrem ayının onuncu günü ”aşura” günü olarak adlandırılır. Aşure günü ise 18 Ağustos Çarşamba günü ihya edilecek.

  MUHARREM ORUCU NE ZAMAN TUTULACAK?

  Muharrem ayında tutulacak oruç hakkında vatandaşların merak ettikleri sorulara Diyanet yanıt verdi. "Muharrem orucu ne zaman tutulur? sorusuna Diyanet’in yanıtı şöyle;

  ”Resûlullah (s.a.s.), “Âşûrâ günü orucunun önceki yılın (küçük) günahlarına keffâret olacağını umarım.” (Tirmizî, Savm, 48) buyurarak, ümmetine bu günde oruç tutmayı tavsiye etmişlerdir. ”

  ”Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde Yahûdiler sadece Muharrem ayının 10. (âşûrâ) gününde oruç tuttuklarından, onlarınkine benzememesi için öncesine veya sonuna bir gün ilave edilerek oruç tutulmasını tavsiye etmiştir. Bazı rivayetlerde ise bir öncesine ve bir sonrasına ilave ederek üç gün oruç tutulmasını tavsiye etmiştir"

  ”Bu nedenle âşûrâ günü oruç tutulurken önemli olan âşûrâ gününü yalnız tutmamaktır. Bir önceki veya sonraki günü ilaveyle iki gün oruç tutulabileceği gibi her ikisini de ilave ederek üç gün de tutulabilir.”

  Bu bilgiler ışığında; 18 Ağustos Çarşamba gününden bir gün önce ya da sonra Muharrem orucuna başlanabilir.

  MUHARREM AYININ FAZİLETİ HAKKINDA

  ”Muharrem” hürmet edilen anlamındadır. Bu ay, Hz. Peygamber (s.a.s.) tarafından Allah’ın ayı diye nitelendirilmiştir. Bu niteleme Muharrem ayının faziletine, ilahî feyz ve bereketinin bolluğuna işarettir.

  Resûlullah (s.a.s.) bir hadisinde şöyle buyurmuştur: "Ramazan’dan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz da gece namazıdır.”

  Muharrem’in onuncu günü âşûrâ günüdür. Bu gün oruç tutmak da bazı âlimlere göre sünnettir, âşûrâ gününde oruç tutmuş ve bunu müslümanlara tavsiye etmiştir

  Hadiste de âşûrâ orucuna işaret ederek ”Ramazan orucundan sonra en fazîletli oruç Allah’ın ayı olan Muharrem ayında tutulan oruçtur.” buyurmuştur.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ