17.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Menopoza girmiş kadınlardan bazıları Covid 19 aşısından sonra regl oldu

  Amerika ve İngiltere'de menopaza girmiş bazı kadınların Covid 19 aşısı olduktan sonra regl oldukları bildirildi.

  Amerika ve İngiltere’de yürütülen araştırmalarda menopoza giren çok sayıdaki kadında Covid 19 aşısı yaptırmalarının ardından beklenmedik kanamalar görüldüğü açıklandı.

  Yaşanan bu olay üzerine İngiltere’de uygulanan Covid-19  semptom izleme uygulaması ZOE araştırmacıları, şimdi koronavirüs aşılarının kadınların adet döngülerini geçici olarak bozup bozmayacağını inceliyor.

  6 BİN KADIN KANAMASI OLDUĞUNU BELİRTTİ

  Bilim insanları tarafından yapılan açıklamada, yaklaşık 6 bin kadının ilk doz koronavirüs aşısı olduktan sonra beklenmedik veya normalden daha ağır kanama yaşadıklarını belirtti.

  Araştırmayı yürüten tıbbi antropolog Dr. Kate Clancy menopoz döneminde olmadığını, ancak Moderna aşısının ilk dozunu olduktan sonra erken ve normalden daha ağır bir regl dönemini yaşadığını açıkladı.

  HORMON ALAN ERKEKLERDE DE GÖRÜLDÜ

  Tıbbi antropolog Clancy, menopoz sonrasındaki kadınlar ve hormon alan trans erkekler de dahil olmak üzere benzer durumu yaşayan pek çok hastası olduğunu belirtti. Bu gelişmeler üzerine Kate Clancy, aşı ve regl döngüsü arasındaki potansiyel bir bağlantı ve düzensiz dönemlerin bir yan etki olarak listelenip listelenmemesi konusunda bir çalışma başlattı.

  BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ VE ADET DÖNGÜSÜ VE ARASINDA YAKIN BİR İLİŞKİ VAR

  İngiliz üreme immünolojisi uzmanı Dr. Victoria Male, kadınların adet döngüleri ile bağışıklık sistemleri arasında yakın bir ilişki olduğunu ifade ederek, vücudun her yerinde özellikle rahimde çok sayıda bağışıklık hücresi bulunduğunu söyledi.

  Aşı tarafından salınan kimyasal sinyallerin, bu bağışıklık hücrelerini geçici olarak etkileyerek lekelenmeye ve düzensiz kanamalara sebep verecebileceğini kaydeden Dr. Male, şu açıklamayı yaptı: “Vücut hastalıkla savaşırken veya bir aşıdan sonra antikor oluşması sırasında ortaya çıkan vücut iltihabı da yumurtlamanın zamanlamasını etkileyebilir.”

  DAHA FAZLA BİLGİYE İHTİYAÇ VAR

  Yaşanan bu değişimlerin kalıcı olduğuna veya endişelenecek bir durum oluşturduğuna ait bir kanıt bulunmadığını kaydeden Dr. Male, daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu belirtti. Her yaştan kadının Çovid 19 aşısı yaptırmayı ihmal etmemesi gerektiğini ifade eden Dr. Male, koronavirüsten korunmanın diğer risklerden daha önemli olduğunu vurguladı.

  DOĞURGANLIK SORUNLARINA YOL AÇTIĞI DOĞRU DEĞİL

  Aşıların düşük veya uzun vadeli doğurganlık sorunlarına yol açabileceği iddialarının asılsıl olduğunu belirten Dr. Male, sözlerini şöyle tamamladı: “Koronavirüs aşısı olduktan sonra  herhangi bir düzensiz veya beklenmedik kanama yaşarsanız, doktorunuzu arayın.”

  Hangi antikor daha güçlü? Antikorun azlığı veya çokluğu fark yaratır mı?

  Uykuda ağızdan salya akması pek çok hastalığın habercisi olabilir!

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ