11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Maskeler ne zaman çıkacak? Bilim Kurulu üyesi tarih verdi

  Prof. Dr. Ateş Kara: '2021 yılının yaz aylarında bir miktar, 2022 yılında daha da rahat olabiliriz' dedi

  Maskeler ne zaman çıkar?

  Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, pandemi dönemi ve aşı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  Kara, okulların etap etap açılması gerektiğini belirterek, “Genel rahatlamamız ne zaman olacağı  aşılamanın sonuçlarına bağlı. Herhalde 202 yaz aylarında bir miktar rahatlama yaşanabilir. Ancak hissedilir rahatlama 2022 yılında ancak olur” dedi.

  Prof. Dr. Ateş Kara, Pendik Belediyesi sosyal medya hesaplarından canlı olarak pandemi ve aşı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

  Vakalar çok azaldı

  Koronavirüse karşı en etkli gücün aşı olduğu belirten Prof. Kara, şunları söyledi:

  “Kısıtlama öncesi çok yüksek vaka sayılarımız vardı. Kısıtlamalar ile birlikte vakalar çok azaldı ama kayıplarımız var.  Kısıtlamalar, basamak, basamak kaldırılırsa rahatlama olacak mıdır? Evet ama şu anda bununla ilgili bir öngörüde bulunmak zor” diye konuştu.

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara

  Basamak basamak

  Prof. Kara konuşmasının devamında şu uyarılarda bulundu: ” Birincisi okullarımızın açılmasını sağlamamız lazım. Hem birey olarak hem de topum olarak bazı görevlerimiz var. Bu dönemde maske ve mesafeye ne kadar dikkat edersek, vaka sayılarımız ne kadar aşağıya doğru inerse,  okulların erken açılma ihtimali o derece artar. Okullar açılması da etap etap olmalı. Önce en fazla okula gitmeyi veya en fazla bire bir eğitim almayı ihtiyaç duyan gruplar olmalı, ana sınıfı ve ilkokul 2’inci sınıfa kadar olabilir.”

  Zorunlu maske yaza esnek hale gelebilir

  Maske takmanın gelecek yaza kadar daha esnek hale gelebileceğini belirten Prof. Dr. Ateş Kara, ”Eğer planlanan şekilde aşılarımız ulaşır ve planladığımız şekilde dağıtabilirsek belki maskeye olan ihtiyacımız bir miktar azalacaktır. Bizim bundan sonra ülke olarak, kendimizi iyi hissetmediğimiz ve enfeksiyon olduğunu düşündüğümüz zaman maske takar hale gelmemiz gerekir ki bu salgınlara bu yaygın enfeksiyonlara karşı önüne geçebilelim. Genel rahatlamamız ne zaman olur diyecek olursak, aşıyı ne kadar uygulayacağımıza, bizim aşıyı ne kadar kabul edeceğimize bağlı ama bu dönem her halde 2021 yılının yaz aylalarında bir miktar olacaktır. 2022 yılında daha da rahat olabilir” diye konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ