23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Marmara Denizi’ne ‘nefes’ olacak!

  İzmit Körfezi'ne Marmara'daki müsilajla mücadele için denize oksijen verecek cihazlar yerleştirildi.

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmit Körfezi’nde 4, Pendik’te 1 cihazı pilot olarak uygulayacaklarını vurgulayarak, ”Bu cihaz, bulunduğu alanın yaklaşık 500 metre çapına kadar etki edebiliyor. Bize söylenen; 15 ile 25 hektar arasındaki alanda cihaz, deniz yüzeyindeki gerginliği azaltarak, atmosferdeki oksijenin deniz dibine gitmesine imkan sağlıyor” diye konuştu.

  İzmit Körfezi’nde müsilaj felaketiyle mücadele için kullanılacak olan, deniz didine oksijen verecek olan 4 cihazdan 1’i Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımıyla su altına bırakıldı. İzmit Körfezi’ne 4, Pendik’e 1 cihaz, dalgıçlar tarafından 30 metre derinliğe koyuldu. Cihazın tam 30 metre derinliğe bırakıldığını ifade eden Bakan Kurum, “Bu cihaz bulunduğu alanın yaklaşık 500 metre çapına kadar etki edebiliyor. Bize söylenen; 15-25 hektar arasındaki alana bir cihaz, deniz yüzeyindeki gerginliği azaltarak atmosferdeki oksijenin deniz dibine gitmesine imkan sağlıyor. Şu anda 4 Körfez ve 1 de Pendik Marina’da olmak üzere 5 cihazı pilot olarak uyguluyoruz. Göreceğiz ve neticeye göre hareket edeceğiz. 15-25 hektar alan önemli ve kıymetli bir mesafe ve deniz dibinde de 30 metreye kadar etki ettiğini düşünüyoruz ve bizlere iletilen ifadeler o yönde” açıklamasında bulundu.

  Marmara Denizi’ne nefes olacak

  6 HAFTA SONRA OKSİJEN SEVİYESİ ÖLÇÜLECEK

  6 hafta içinde denizde oksijen seviyesinin en az 8 miligram olması gerektiğine dikkat çeken Bakan Kurum, ”Şu anda yaptığımız ölçümlerde bazı noktalarda 2 miligrama kadar oksijen seviyesinin düştüğünü görüyoruz. Bizim oksijen seviyesini arttırmamız orada canlıların yeniden yaşamlarını sürdürmeleri adına önemli. Müsilajlar ekolojik düzen içinde balıklar tarafından yenilebiliyor ama oradaki müsilajın çokluğu, oksijen seviyesinin azlığı, azot ve fosfor seviyesinin de yüksek olması nedeniyle ekolojik sistem istediğimiz şekilde ilerlemiyor. Kısa vadede oksijen seviyesini artırarak deniz yüzeyindeki alg, yosunlar ve kötü koku ve görüntü oluşan mikroorganizmaları da etkileyeceğiz. 6 hafta takipleri yaparak başarılı olması halinde tüm Marmara’da da bu uygulamayı oluşturduğumuz bilim kurulu çerçevesinde yürütüyor olacağız. Mavi bayraklı denize girilen noktalarda an ve an denizdeki suyun kalitesi verilmektedir. Körfez’deki mavi bayraklı plajımızda bir sorun problem yok.” dedi.

  Marmara Denizi’ne nefes olacak

  ”MARMARA’DA OKSİJEN SEVİYESİNİ ARTIRACAĞIZ”

  Marmara’da kısa sürede oksijen seviyesini artıracaklarını ifade eden Bakan Kurum, “Temmuzun ilk haftasında Kanada’daki hocamız buraya gelecek ve TÜBİTAK ile ve bilim kurulu içinde değerlendireceğiz. Marmara’ya ilişkin bu uygulamayı yapabileceklerini söylüyorlar. Başarılı olması halinde tüm Marmara’ya kısa vadede oksijen seviyesini artırabilmek adına bu adımı atacağız. Bu kesin bir çözüm değil. Asıl olan bizim uzun vadeli yatırımlarımızı hayata geçirmek. TÜBİTAK bünyesinde bu projelere 10 milyon liraya kadar destek verileceğini TÜBİTAK Başkanı’mız ifade ettiler ve kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Değerli ve önemli bir çalışma ve önemli bir bütçe. Daha önce depremle ilgili çalışma yapıldı. Şimdi de müsilajla ilgili üniversite ve bilim insanların yapacağı çalışmaları beraber yürüteceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

  Marmara’ya ‘nefes’ olacak

  Müsilaja karşı ‘nefes’ takviyesi!

  Müsilajın sebebi o raporda ortaya çıktı!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ