11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  “Manuel terapi ile omurga ağrılarına son verilebilir”

  Osteopat Fizyoterapist Büşra Hussain, “Manuel terapi eklemlerdeki hareket kısıtlılığını düzeltir. Bel, boyun ve fıtık ağrılarında fayda sağlar. Manuel terapi ile omurga ağrılarına son verilebilir” dedi.

  Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan manuel terapinin, genellikle bel fıtığı, boyun fıtığı, kas gerginliği ağrılarını kas spazmı ve eklemlerdeki fonksiyonel bozuklukları gidermek için kullanılan bir yöntem olduğuna dikkat çeken Osteopat Fizyoterapist Büşra Hussain, manuel terapinin eklemlerdeki hareket kısıtlılığını düzelttiğini ifade etti. “Bel, boyun ve fıtık ağrılarında fayda sağlar. Manuel terapi ile omurga ağrılarına son verilebilir” dedi.

  Manuel terapinin eğitim almış fizyoterapistler ve doktorlar tarafından uygulanması gerektiğine dikkat çeken Emsey Hospital Osteopat Fizyoterapisti Büşra Hussain, manuel terapinin detaylarını anlattı.

  Hussain, uygulama öncesi hasta şikayetlerinin yol göstermesiyle eklem ve çevresindeki anatomik yapıların bazı özel klinik testler ve ihtiyaç olması durumunda radyolojik görüntülemelerle kontrol edilerek, eklem ve çevresi dokulardaki ağrı oluşturan mekanizmaların ortaya çıkarılmasının önemli rol oynadığını aktardı.

  “Elle dengeleme yapılarak omurganın hizalanması sağlanır.” diyen Hussain, bu uygulamanın özel teknik, bilgi ve beceri isteyen bir yöntem olduğunu ifade etti. Pandemi döneminde hareketlerdeki azalma sebebiyle toplumda boyun, bel, sırt ağrısı, boyun düzleşmesi ve duruş bozuklukları gibi omurga problemlerinde artışlar görülebildiğini aktaran uzman isim bu sorunlara yol açan sebepleri anlattı.

  Kas iskelet sisteminde ağrıyı tetikleyen sorunu buluyor

  Osteopat Fizyoterapist Büşra Hussain, Türkiye’de de henüz yeni uygulanmaya başlayan ve halk arasında ‘el ile tedavi’ adıyla bilinen manuel terapi yöntemleri ile sorunun ortaya konmasının ardından kişinin yaşam tarzında değişikliklerle ağrının tekrarlamaması için hastaya eğitici bir tedavi uygulandığını belirtti. Hastanın yaşadığı problemlerin özel testlerle değerlendirildiğini ifade eden Hussain, hastanın yaşadığı problem düzeltildiğinde vücut zaten doğal ve ağrısız hareket etme mekanizmasına kavuşacağını söyledi.

  İlaç kullanımına gerek kalmayabilir

  Manuel terapinin tamamen hiçbir alet kullanılmadan elle yapılan ve doğal bir tedavi yöntemi olduğunu vurgulayan Hussain, sözlerine şöyle tamamladı:

  “Ameliyat gerektirmeyen veya omurganın nörolojik ve ortopedik cerrahileri sonrası hastalara uygulanabiliyor. Kısa sürede iyileşme sağlar. İlaç kullanımı gerektirmez ve herhangi bir yan etkisi yoktur.  Sorunun ana kaynağı bulunur. Kişiye ve hastalığa özel tedavi ve teknik uygulanır. Bütüncül çalışma ilkesiyle mutlak egzersiz ile kombine ilerler. Bu durum kalıcılığı ve etkiyi de arttırır.”

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ