10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Maden suyu tüketimi Alzheimer’a karşı koruyor

  Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Zülküf Önal, maden suyunda bulunan silikatın, Alzheimer hastalığını azaltıcı etkilerinin olduğuna dikkat çekti ve "Uzun vadede maden suyu tüketmek, Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olabilir" dedi.

  Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Zülküf Önal, maden suyunun içeriğindeki silikatın, Alzheimer hastalığını azaltıcı etkilerinin olduğuna işaret etti ve uzun vadede maden suyu tüketmenin Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olabileceğine dikkat çekti. Ancak bu faydanın iki gün içerek görülmeyeceğini bunun yıllar içinde bir alışkanlık haline gelmesi gerektiğini ifade etti.

  Alzheimer ile ilgili güncel bir tedavi mevcut değil

  Prof. Dr. Zülküf Önal, Alzheimer hastalığının demans hastalığının çoğunlukla görülen bir tipi olduğunu aktardı. Demans hastalarının %60-70’inin Alzheimer hastası olduğunu kaydeden Prof. Dr. Önal, aynı zamanda Alzheimer hastalığı ile ilgili güncel bir tedavi bulunmadığını söyledi.

  Önal, Alzheimer tedavisi ile ilgili “Elimizde tedavi seçeneği olarak kullandığımız birkaç tane ilaç var, bu ilaçlar hastalığın ilerlemesini yavaşlatıyor. Aslında ‘Alzheimer neden oluyor’ diye sebebini çok iyi bilmiyoruz. En büyük sebep ileri yaşta ortaya çıkmasıdır.” ifadelerini kullandı.

  Beslenmeyle geciktirilebilir

  Prof. Dr. Önal, Alzheimer’ın yaşlandıkça karşılaşılan bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Ancak bu durumun yaşam koşullarıyla ve beslenmeyle geciktirilebileceğine işaret eden uzman isim, çevresel faktörler kontrol altına alındığına hastalığın oluşumunun engelleneceğini aktardı. “Burada bizlerin yapması gereken yediklerimize, içtiklerimize ve aldığımız sıvı ile her türlü gıdanın kontrollü ve doğru bir şekilde kullanılmasıdır.” dedi.

  Düzenli maden suyu tüketildiğinde…

  Düzenli maden suyu tüketmenin faydalarına değinen Prof. Dr. Zülküf Önal, özellikle maden suyunu düzenli tüketen kişilerde bilişsel fonksiyonlarında yıkımın daha geç ortaya çıktığının görüldüğünü ifade etti. Bu süreci geciktirebilecek bir alternatif olarak maden suyu tüketiminin ön plana çıktığını belirten Önal, “Silikatlı olması önemli, her maden suyunda istenilen düzeyde silikat olmuyor. Uzun vadede maden suyu tüketmek, Alzheimer hastalığına karşı koruyucu olabilir. Bunun destekleyen çalışmalar var. Ancak 2 gün içtim ile olmaz; bunun yıllarca yapılacak bir alışkanlık haline gelmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ