23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Koronavirüse yakalanma riskini yüzde 250 artırıyor!

  Moskova Devlet Üniversitesi Uyku Tıbbı Merkezi’nde yapılan bir araştırma, koronavirüse yakalanma riskiyle ilgili ilginç sonuçlar ortaya koydu

  Pandemi döneminde karşılaşılan problemlerden biri de uyku sorunu. Pek çok kişinin umursamadığı uyku problemi viral enfeksiyonlar başta olmak üzere sağlık sorununa yol açıyor. Moskova Devlet Üniversitesi Uyku Tıbbı Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, uyku eksikliğinin Covid-19’a yakalanma riskini %250 oranında artırdığını tespit etti. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Akkoyunlu, uyku problemleriyle alakalı yaptığı açıklamada uyku yetersizliğinin Covid-19’un çok daha ağır geçmesine ve ölümcül sonuçlara yol açtığını söyledi.

  Covid-19 ile alakalı araştırma sonuçlarından biri de Moskova Devlet Üniversitesi Uyku Tıbbı Merkezi’nden geldi. Merkezde yapılan araştırmaya göre uyku eksikliği, Covid-19’a yakalanma riskini %250 artırıyor.

  Uyku savunma mekanizması için önemli

  Savunma sistemine etki eden en önemli faktörün uyku olduğunu aktaran Prof. Dr. Muhammed Akkoyunlu Rus bilim insanlarının yaptığı araştırmanın sonucuna göre COVİD-19’a yakalanma ihtimalinin uyku bozukluğu olanlarda %250 daha fazla olduğuna dikkat çekti. Temel mekanizmalara baktığımızda bu araştırma kesinlikle doğru. Uykunun, savunma sistemini düzenleyen en önemli denge sistemi olduğuna dikkat çeken Akkoyunlu, uykunun özellikle savunma sistemine ait ana hücreleri etkileyici özelliğe sahip olduğunu aktardı. Uzman isim, uykunun kişinin hem yaşam süresini hem hayat boyu aktivitelerini belirlediğini belirtti ve bu yüzden düzenli bir uykunun sağlıklı bir savunma sistemi için en önemli mekanizma olduğunun altını çizdi.

  Covid-19’un ölümcül olmasına neden oluyor

  Covid-19 sürecinde yeterli uykunun uyunmamasının 2 problemi ortaya çıkardığını aktaran Prof. Dr. Muhammed Akkoyunlu “İlk olarak uyku yetersizliği kişinin çok daha fazla virüse enfekte olma olasılığını artırıyor” ifadelerini kullandı.

  İkinci problem ile ilgili bilgi veren Akkoyunlu, uyku yetersizliği Covid-19’un çok daha ağır seyretmesine ve ölümcül bir hale gelmesine yol açtığını kaydetti. Koronavirüsün, insanların çok önemsemediği uyku eksikliğinin farkında olduğuna dikkat çeken Akkoyunlu, korona virüsü kapan hastaların uyku düzeninin bozulduğun ifade etti. Hemen hemen her hastada  da uyku düzeni bozukluğunun söz konusu olduğunu aktaran uzman isim, uyku hastalık sırasında ne kadar bozulursa hastalığın da o kadar ağır geçtiğinin altını çizdi.

  Prof. Dr. Muhammed Akkoyunlu, uyku süresinin oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı, yetişkinlere ortalama yaklaşık 8 saatlik bir uyku önerdiklerinin altını çizen Akkoyunlu, bu sürenin 6 saatten az olduğu zaman kanser, kalp damar hastalıkları ve ölüm risklerinin de arttığını kaydetti. Bu yüzden vatandaşların uykuya başlama saatini, süresini iyi ayarlamalı uyarısında bulundu. 

  Birçok kanser türüne neden oluyor

  Prof. Dr. Muhammed Akkoyunlu uykunun gecikmesinin sadece savunma sistemini zayıflatmadığını bunun yanı sıra birçok kansere de davetiye çıkardığını kaydetti. Şeker hastalığı, erken yaşlanma ve kalp damar hastalıkların temelinde de uyku yetersizliği olduğunun altını çizdi.

  Psikolojik sorunlar ortaya çıkıyor

  Akkoyunlu sağlıklı bir uyku için karanlık, serin ve sessiz bir ortam sağlanmasına rağmen hala uyumanıyorsa o zaman psikolojik etkilerin ön plana çıktığını aktardı. Bu yüzden uyku sorunu yaşayan hastalara rahatlatıcı egzersizler önerdiğini belirten Akkoyunlu, bununla birlikte uyku problemiyle birlikte birçok hastalığın ortaya çıktığını ifade ett,. Uyuyamamanın temelinde davranışsal etkenler olduğuna işaret eden uzman isim, uykuyu sağlayan en önemli şeyin karanlık ortam olduğunu söyledi. Modern zamanın en büyük problemlerinden birinin ışık kirliliği olduğuna dikkat çeken Akkoyunlu, bu ışık kirliliğinin insanların uyumasını engellediğini vurguladı.

   

  Kademeli normalleşme hangi şartlarda başlar! TIKLAYIN 

  Bilim Kurulu Üyesi: Dikkat! Yeni dalga gelebilir TIKLAYIN 

  Maskeye sakın kolonya sıkmayın TIKLAYIN 

  Arı sokması Covid’e iyi geliyor mu? TIKLAYIN

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ