23.6 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Koronavirüse karşı yeni ilaç: Ölümleri yüzde 60 azalttı, tek başına nefes almayı sağladı

  ABD'de Covid 19'a karşı geliştirilen yeni bir ilacın ölümleri yüzde 60 azalttığı ve hastaların tek başına nefes almasını sağladığı bildirildi.

  Amerikalı ilaç şirketi tarafından geliştirilen yeni antikor ilacı Lenzilumab, koronavirüs hastalarının kendi başlarına nefes almalarını sağlarken, ölümleri de yüzde 60 oranında azalttı.

  Amerikalı ilaç şirketi Humanigen, Covid 19 ile mücadelede yeni bir ilaç geliştirdi. Virüse karşı geliştirilen antikor ilacının 3. aşama klinik denemelerinin başarılı sonuçlar verdiği bildirildi. Lenzilumab adı verilen ilaç, şiddetli Covid-19 hastalarında, mekanik ventilasyona ihtiyaç duymadan hayatta kalma ihtimayini yaklaşık yüzde 60 yükseltti. Atikor ilacı, 85 yaş altındaki sitokin fırtınasının erken aşamalarındaki hastalarda ise ventilatörsüz hayatta kalma olasılığını üç kat artırdı.

  NTV’nin haberine göre ABD’li ilaç şirketi Humanigen tarafından geliştirilen bir antikor ilacı, hastanede yatan şiddetli Covid-19 hastalarının kendi başlarına nefes almasını sağladı. Bilim insanları,  Lenzilumab adlı ilacı kullanan hastaların mekanik ventilasyona ihtiyaç duymadan hayatta kalma şansının neredeyse yüzde 60 daha yüksek olduğunu açıkladı.

  ÇALIŞMAYA 540 KİŞİ KATILDI

  Aratırmacılar, randomize çalışmadaki 540 hastanın hali hazırda çeşitli standart tedaviler aldığını ve yarısına damar yoluyla lenzilumab tedavisi verildiğini söyledi. Araştırma ekibi, meslektaş incelemesinden önce medRxiv’de yayınlanan çalışmada, lenzilumab ile tedavi edilen hastaların mekanik ventilasyona ihtiyaç duymadan hayatta kalma şansının yüzde 54 daha yüksek olduğunu belirtti.

  Aynı zamanda, hayati tehlikesi olan sitokin fırtınasının erken aşamalarında olan 85 yaşın altındaki hastalarda, lenzilumab’ın, entilatörsüz sağ kalım olasılığını yaklaşık üç kat artırdığı kaydedildi.

  ONAY İÇİN FDA’YA BAŞVURACAK

  İlaç şirketi Humanigen, lenzilumab için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) en kısa zamanda başvuru yapmayı planlıyor. Şirketin CEO’su Cameron Durrant Reuters’e yaptığı açıklamada, “Acil kullanım onayı başvurusu sunmak için neyin gerekli olacağını daha iyi anlamak için önümüzdeki birkaç hafta içinde FDA ile bazı toplantılar yapacağız” diye konuştu.

  Koronavirüsün tüm mutasyonlarında etkili antikor ilacında insan denemelerine başlandı

  100 BİN HASTAYA TEDAVİ ETMEYİ HEDEFLİYORLAR

  Lenzilumab, vücut tarafından koronavirüs enfeksiyonuyla savaşmak için üretilen monoklonal antikorlar (MAb’ler) olarak bilinen bir ilaç sınıfına ait. Halihazırda Eli Lily, Regeneron ve Gilead’ın adlı ilaç şirketlerinin FDA tarafından onaylanan monoklonal antikor tedavileri bulunuyor. 
  Humanigen, ayrıca  lenzilumab’ın üretim kapasitesini artıracağını da bildirdi.

  Humanigen CEO’su Durrant, üretimlerini artırdıklarını ve önümüzdeki 12 ay boyunca 100 bin hastayı tedavi edebilmek için yeterli tedaviye sahip olmayı hedeflediklerini belirtti.

  MONOKLONAL ANTİKOR NEDİR?

  Antikorlar “vücudun bağışıklık sisteminin savaşçıları” diye adlandırılıyor. Koronavirüs  ya da başka herhangi bir patojen vücuda girdiğinde antikorlar virüsün dikensi uçlarına yapışarak onun sağlıklı hücrelere girişini önlüyor. Fakat insan vücudu birçok farklı türde antikor üretiryor. Bunların en güçlüleri ise “etkisizleştiren antikorlar.”

  Bilim insanları bu antikorları eleyerek en güçlülerini, virüse yapışmakta en yetenekli olanı seçiyor. Bu yetenekli seçilen antikor labaratuvarda çoğaltılıyor. Antikordan büyük miktarlarda üretim yapılıyor. 
  Bu şekilde elde edilen antikorlara tek bir antikor hücresinden klonlandıkları için monoklonal antikor ya da mAb adı veriliyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ