18.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Korona aşısından sonra alkol alınabilir mi? Covid-19 aşısından sonra sigara ve alkol içilebilir mi?

  Kovid-19'la mücadele kapsamında ülke genelinde yapılan aşı miktarı 70 milyon dozu geçti.

  Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre 40 milyondan fazla kişi birinci doz aşı oldu. Bu gelişmeler olurken, merak edilen konulardan biri de aşı sonrası alkol tüketimi. Peki, Korona aşısından sonra alkol alınabilir mi? Covid-19 aşısından sonra sigara ve alkol içilebilir mi?

  “Covid aşısından sonra alkol alınabilir mi?” sorunun yanıtını aşı içi MHRS’den randevu alan vatandaşların merak ettiği konu olarak dikkat çekiyor. Bu konu hakkında bilim insanları ise aşı olan vatandaşlara tavsiyelerde bulunuyor. İşte, “Korona aşısından sonra alkol alınabilir mi?” sorusunun yanıtı…

  KORONA AŞISINDAN SONA ALKOL ALINABİLİR Mİ?

  Aşı uygulama merkezlerinden sağlık personelinde yapılan uyarılar, aşıdan sonra 24 saat boyunca alkol kullanılmaması yönünde. Bilim insanları, aşıdan sonra hemen alkol kullanılmasının aşının etkinliğini azaltacağını düşünüyor.

  Sağlık Bakanlığı Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’nun “Sık Sorulan Sorular” bölümünde; “Aşı olduktan sonra alkol alabilir miyim?” sorusuna “Olası ASİE (Aşı Sonrası İstenmeyen Etki) izleminde değerlendirme açısından sıkıntı olacağı için alkol alınmaması önerilmektedir.” yanıtı yer almakta.

  UZMANLAR NE DİYOR?

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl bu konu hakkında yaptığı açıklamada, tütün ürünleri ile alkol kullanımının sağlık üzerinde olumsuz etki yaptığına, tedaviyi olumsuz etkileyebildiğine dikkati çekti ve sigara dumanının bağışıklık tepkilerini değiştirdiğine söyledi.

  AŞI OLDUKTAN SONRA SİGARA İÇİLEBİLİR Mİ?

  Sigara kullanımının aşılar üzerindeki etkisini anlatan Erdöl, “40 yıldan daha uzun süre önce yapılan ve günümüzdeki tekniklere göre daha basit yöntemlerin kullanıldığı çalışmalarda, sigara kullanan kişilerde aşılama sonrası bağışıklık yanıtının zayıf olduğu gözlemlenmiştir.” görüşünü savundu.

  AŞININ YAN ETKİLERİ NELER?

  Koronavirüs aşısı yan etkileri 3 gün içinde bitiyor. Ancak bu süre bazen zor geçebilir.

  Biontech aşısını olanlarda aşının olduğu kolda bir ağrı oluyor. Diğer yan etkiler ise şunlar; Baş ağrısı, Eklem ağrıları, Kas ağrıları, Enjeksiyon bölgesinde ağrı, Yorgunluk ve halsizlik, Üşüme, Ateş, Enjeksiyon bölgesinde şişlik..

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ