11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Koli koli aşı teslimatı başladı

  Sağlık Bakanlığı'nca Samsun'a gönderilen 26 bin doz Kovid-19 aşısından 6 bini, bugün sağlık çalışanları için belirlenen aile sağlığı merkezlerine ve hastanelere ulaştırıldı.

  İl Sağlık Müdürlüğü’nden 6 bin doz aşı, bugün özel araçlarla aşı uygulamalarının yapılacağı aile sağlığı merkezlerine ve hastanelere götürüldü. Covid-19 aşıları ilk olarak öncelikli grup olan sağlık çalışanlarına yapılacak. Sağlık çalışanlarının da Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu alarak kendilerine en uygun zamanda aşı olabilecekler.

  Aşıların araçlara yüklenmesinin ardından bilgi veren İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, Sağlık Bakanlığı’ndan gelen aşıları hastanelere ve aile sağlığı merkezlerine dağıtımına başladıklarını ifade etti. Gelen 26 bin doz aşının ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanacağını aktaran Oruç, sonrasında ise huzurevi sakinlerine ve bundan sonraki süreçte bakanlığın belirlediği risk gruplarına göre 65 yaş üzeri kronik hastalıkları olan ve diğer risk gruplarına aşıların günlük olarak yapılacağını belirtti.

  Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç Samsun’da aşıları hastaneler, özel hastaneler, aile sağlığı merkezleri ve üniversitede oluşturdukları aşı odalarında yapacaklarını, hastanelerin bünyesinde şu anda 265 oda hazırladıklarını ifade etti. Yine 141 aile sağlığı merkezinde de aşıların yapılacağını aktaran Oruç, en kısa zamanda sağlıkçıların aşılarını tamamlayıp daha sonra da rutin vatandaş aşımızın devam edeceklerini belirtti.

  Oruç, aşı uygulamasının insanları rehavete sürüklememesi gerektiğinin altını çizdi ve “Aşı yapıldıktan sonra da yine biz tedbirimizi alacağız, korunmamızı sağlayacağız.” dedi.

  Toplumsal bağışıklığın belirli bir seviyeye geldikten sonra bu illetten kurtulacağımızı dile getiren Oruç, sistem bugün açıldığını, MHRS üzerinden sağlıkçıların randevularını alarak çok hızlı bir biçimde aşılarının yapılacağını belirtti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ