11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  “Kısıtlamalar ne zaman biter”, “Okullar ne zaman açılır?” merak edilen soruları uzman isimler yanıtladı

  Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sokak kısıtlamalarının etkisinin çok güçlü olduğunu gözlemlediklerini belirterek, "15 Şubat sonrasında kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmek daha uygun olacaktır" dedi. Prof. Dr. İlhan, hasta sayısı binin altına düşerse okulların açılabileceğini de belirtti.

  Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, hafta içi  21.00-05.00 saatleri arasında ve  hafta sonu cuma günü saat 21.00’den pazartesi günü 05.00’e kadar uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının güçlü bir etkiye sahip olduğunu ifade etti.

  Prof. Dr. İlhan, bir kısıtlama uygulandığında önce vaka sayısının azaldığını, onu takip eden bir hafta 10 gün içerisinde hasta sayısının azaldığını belirtti. Hasta sayısının azalmasından sonraki 15-20 gün içinde ağır hasta sayısının azaldığı, ağır hasta sayısının azalmasından sonraki 15-20 gün sonra da vefat eden hasta sayısının azaldığına dikkat çeken İlhan, bu kısıtlamanın etkisinin çok güçlü olduğunu kaydetti. Yaklaşık 1 aylık süre içinde hasta sayısının 7 binden bin 500 dolaylarına düştüğünün altını çizen uzman isim; bunun çok güzel bir şey olduğunu ve böyle gelişmelerin devam etmesi için kısıtlamaların devam etmesi kanısında olduğunu kaydetti.

  15 Şubat sonrasında kısıtlamalar kaldırılabilir

  Prof. Dr. İlhan, yılbaşı döneminin de rakamlara negatif olarak yansımayacağını umduğunu aktardı ve bu birkaç günlük rakamların önemli olduğuna dikkat çekti.

  İlhan, bu hafta sonuna kadar yılbaşının negatif etkisi olup olmayacağının görülebileceğini belirtti ve aşı uygulamalarını da başlayacağını söyledi. Herkesin mümkün olduğunca  gayret göstermesi gerektiği konusunda uyarıda bulunan İlhan, aşılamaya hasta ve vaka sayısının az olduğu dönemde başlanırsa o kadar çok vatandaşın da Covid-19’dan korunacağını aktardı.

  Kısıtlamaların aşı uygulamalarının başlayarak ilk doz aşıların yapılmasından sonra  kalkmasının doğru olacağı kanısında olduğunu dile getiren İlhan, akşam ve hafta sonu  kısıtlamalarının çok etkili olduğunu herkesin gözlemlendiğini kaydetti. Bir süre daha böyle gitmesinin ben doğru olacağını ifade eden İlhan, aşının ilk dozunun yapılacağı tarihin 15 Ocak gibi düşünüldüğünde 2. dozun da 28 gün sonra uygulanacağı dikkate alınırsa, 15 Şubat sonrasında kısıtlamaların kaldırılmasının daha uygun olacağını kaydetti.

  Vaka sayıları binin altına düşerse okullar açılabilir

  Okulların ne zaman açılacağına dair görüşlerini bildiren Prof. Dr. İlhan, eğitimin devamının herkesin arzusu olduğunun altını çizdi ve 15 Şubat tarihinin şu anda okulların açılması için bir tahmin olarak göründüğünü, ancak o tarih yaklaştığında tekrar değerlendirmenin daha uygun olacağını kaydetti.

  Vaka sayısı ve hasta sayısı yönünü aşağıya doğru çevirirse okulların bir kademe çerçevesinde eylül-ekim aylarında yapıldığı gibi açmanın daha doğru olacağını belirten İlhan, o tarihte de istemeyen veliler için uzaktan eğitim seçeneğiyle gitmenin daha doğru olacağını kaydetti.

  Eylül-Ekim ayında hem velilerin hem de öğrencilerin kurallara uyduğunu hatırlatan İlhan, yetişkinlerin de okullar açıldığı zaman çocuklara örnek olması gerektiğinin altını çizdi. Gerek maske takmak, gerek hijyen, gerekse sosyal mesafe konusunda çocuklara örnek olunmasının önemine değinen İlhan, aynı zamanda öğretmenlerin aşılamada öncelikli 2. grupta yer aldığını belirtti.

  Bu sürece bakıldığında öğretmenlerin de aşılanmasının ardından eğitim kurumlarının açılmasının söz konusu olabileceği kanısında olan İlhan, rakamlarda gerek hasta, gerek  vaka sayısında iyi bir seviyenin yakalandığını kaydetti. Bu aşağı iniş trendinin devam ettiği takdirde hasta sayılarında binlerin altı görülürse hasta sayısının belli illerde özellikle çok yoğun olmadığı zaman okulların açılabileceğini ifade etti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ