28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Kısa Çalışma Ödeneği uzatılacak mı? İşte Kısa Çalışma Ödeneğinde son durum

  Kısa Çalışma Ödeneği ya da kısaca bilinen ve kullanılan ismi ile KÇÖ, bir yılı aşkın süredir iş hayatının içinde yer alan bir kavram olarak dikkat çekiyor.

  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomi ve sosyal hayatı etkileyen koronavirüs pandemisinin ekonomik etkilerini azaltmak için uygulamaya konulan Kısa Çalışma Ödeneği, 30 Haziran 2021 tarihinde sonra ermişti. Peki, Kısa Çalışma Ödeneği uzatılacak mı?

  Geçtiğimiz yıldan bu yana belli aralıklarla süresinde uzatma yapılan Kısa Çalışma Ödeneği, son olarak 30 Haziran günü yürürlükten kalkmıştı. Başta işçi ve işverenler olmak üzere pek çok kişi şimdi, bu uygulamanın yeniden uzatılıp uzatılmama ihtimalini sorguluyor. İşte, KÇÖ olarak da adlandırılan Kısa Çalışma Ödeneğinde son durum…

  KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILACAK MI?

  Kovid-19 salgını sürecinde işi, işçiyi ve işvereni korumak amacıyla şartlar esnetilerek 2020’nin Mart ayından beri uygulanan kısa çalışma ödeneğinde süre 30 Haziran itibarıyla sona erdi.

  Gündemde henüz KÇÖ hakkında bir uzatma açıklaması yok. Öte yandan, 12 Temmuz günü toplanacak Kabine Toplantısı’nın ardından konuya dair bir gelişme olabilir.

  İŞVERENLER UZATMA İSTİYOR

  Ekonomide olumsuzlukların sürdüğünü savunan işverenler, kısa çalışma ödeneğinin 2021 yılının sonuna kadar devam etmesi talebini gündemlerine aldı.

  Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının yıl sonuna kadar devam ettirilmesini talep etti.

  İstihdamın korunması ve artırılması için var geçleri ile çalışmaya her zaman hazır doluklarını belirten Akkol, devletten bu konuda adım beklediklerini dile getirdi.

  KÇÖ ÖDEMESİ NASIL BELİRLENİYORDU?

  Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının % 60’ı olarak belirleniyordu.

  Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının % 150’sini geçmeyecek şekilde ödeniyordu.

  Nakdi Ücret Desteği uzar mı? İşsizlik maaşı uzayacak mı?

  1100 TL pandemi yardım parası ne zaman yatacak? E devlet 1100 TL yardım parası sonuçları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ