10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Keçi sütünde Koronavirüs’e karşı etkili protein keşfedildi

  Keçi sütünde Kovid-19'a karşı etkili protein keşfedildi

  Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Akbay, Eczacılık Fakültesi  Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener ve Eczacılık Fakültesi Eczacılık Meslek Bilimleri Bölümü Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okuyan’ın keçi sütünün Covid-19’a etkisi üzerine yürüttükleri araştırma Avrupa Farmakoloji Dergisinde (European Journal of Pharmacology) yayımlandı.

  Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay

  Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Akbay, şunları söyledi:

  “Keçi sütünden elde edilen bir protein olan beta-laktoglubini belli enzimlerle birleştirdiğimizde  ortaya çıkan ‘Biyoaktif peptit’ dediğimiz parçaların koronavirüs üzerinde etkili olduğunu saptadık.  Bilgisayar programıyla peptitlerin virüs üzerindeki bağlama noktalarının hepsiyle etkileşime girdiğini gözlemledik. Bu protein, reseptörleri kapatarak virüsün girişini engelliyor. Bu koruyucu bir proteinin  ilaç haline dönüştürülerek değerlendirilmesi gerekir. Proje, nazal sprey, maskelerin üzerine sıkılabilecek bir sprey ya da maskelerin arasına koyulabilecek bir materyal şeklinde kullanıma sunulabilir.”

  Prof. Dr. Tuğba Tunalı Akbay, proje bulgularının, keçi sütü tüketimiyle karıştırılmaması gerektiğinin altını çizerek, “Keçi sütündeki biyoaktif peptitlerden keçi sütü içerek yarar sağlayamayız. Biz bu peptitleri keçi sütünü kullanarak elde ediyoruz. İçilerek alınabilecek bir şey değil” bilgisini verdi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ