28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Karda yürürken bu 10 kurala uyun

  Beklenen kar geldi. Kar yağışının hafta ortasına kadar etkisini sürdürmesi bekleniyor. Karın keyfini çıkarırken beklenmeyen kazalardan da kendinizi korumalısınız. Karda düşmeden yürümek için yapılması gerekenleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Aybars Tekcan 10 maddede sıraladı.

  Karlı havada dışarıda yürümek keyifli olsa da birçok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünden Op. Dr. Aybars Tekcan,  Karlı havada yürürken kayma ve düşme, çok sayıda yaralanmaya neden olur ve yaralı kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir” dedi.

  Uygun ayakkabılar giyin, küçük adımlar atın

  Basit önlemlerle karda yürümenin keyfine varılabileceğini söyleyen Op. Dr. Tekcan, dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

  Öncelikle uygun ayakkabı giyin. Uygun ayakkabılar tüm ayağın zeminin oturmasını sağlamalı ve tabanında görünür çıkıntılara sahip olmalı. Pürüzsüz, düz tabanlı ve ağır ayakkabılardan kaçının.

  İkinci olarak da kar veya buzda yürürken küçük adımlarla yürüyün. Hafif derecede öne doğru eğilin. Bu sizin gövde ağırlık merkezini hafif öne alınmasına yol açacaktır. Merdivenden inerken, korkulukları sıkıca tuttuğunuzdan ve her adımda ayaklarınızı sağlam bir şekilde yere bastığınızdan emin olun.”

  Üçüncü önerim ise ellerinizi cepten çıkarın. Düşmeye hazırlıklı olun. Eğer düşerseniz, uyluk, kalça ve omuzunuza sıralı temaslarla düşün. Kendinizi desteklemek için uzanmış kolları kullanmaktan kaçının.

  Dördüncü olarak dizlerinizi biraz bükülü tutun. Bu, ağırlık merkezinizi yerden daha düşük tutacak ve bu da vücudu daha da dengeli olmasını sağlayacaktır.

  Beşinci kural ise görmek ve görülmek için aksesuar kullanın. Karın yansıtıcı ışığında görebilmeniz için güneş gözlüğü takın. Ayrıca, sürücülerin sizi kolayca görebilmesi için parlak bir palto veya eşarp kullanın.

  Altıncı olarak duyabildiğinizden emin olun. Çevreyi görmek önemli olmakla birlikte, yaklaşan trafiği ve diğer sesleri duyabildiğinizden de emin olmak istersiniz. Yaklaşmakta olan trafiği veya kar temizleme ekipmanını duymanızı engelleyebilecek müzik dinlemekten veya sohbet etmekten kaçının.

  Yedinci önerim ise ıslak kaldırım (siyah buz) olarak görünebilecek ince buz tabakaları için dikkatli olun. Genellikle sabahları, gölgeli noktalarda veya gün boyunca güneşin parladığı alanda eriyen kar gece donarak buz haline gelebilir.

  Sekizinci kural da bir binaya girerken dikkatli olun. Okul, iş, alışveriş merkezi gibi varış noktalarınıza geldiğinizde, binaya girerken yere baktığınızdan emin olun. Zemin erimiş kar ve buz ile kaygan olabilir. Ayakkabılarınızdaki karı temizleyerek bina içine girin. Bina içindeki pürüzsüz zemin kaymanıza neden olabilir.

  Dokuzuncu olarak kestirme yollardan kaçının. Aceleniz varsa kısa yollar iyi bir fikirdir ancak yerde kar ve buz varsa kötü bir fikir olabilir. Bu kestirme yollar daha az kullanıldığından kar ve buz temizlenmesi genellikle yapılmamaktadır. Bu durum sizi tehlikeye atabilir.

  Son olarak yürüdüğünüz yerin yukarısına bakın. Neyin altında yürüdüğünüze dikkat edin. Çatı ya da tentelerde eriyen kar veya buz aşağıya düşerek yaralanmalara neden olabilir.

  Normalleşme kriterlerinde son dakika gelişmesi! Kısıtlamalar azalacak mı?

  Sosyal medya kullanıcıları dikkat! FOMO hastası olabilirsiniz

  İşte alkol ve sigaranın zararını azaltan besinler

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ