20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Kanser tedavisinde yeni umut: İmmunoterapi

  Son yılların amansız hastalıklarından biri olan kanser en sık görülen hastalıkların başında yer alıyor. Dünyada her 5 kişiden 1'i kanser nedeniyle maalesef yaşamını yitiriyor.

  Yıllardır kanser tedavisinde pek çok tedavi yöntemi uygulandı.İmmunoterapi ise çağdaş ve öne çıkan tedavi yöntemlerinin başında geliyor. Liv Hospital Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Çiğdem Usul Afşar, immunoterapi tedavisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

  Doç. Dr. Afşar 2011 yılından sonra kullanılmaya başlanan immunoterapinin, kişinin kendi bağışıklık sisteminin kanser hücreleri ile savaşmasını sağlayan bir tedavi türü olduğunu ve hatta 2018 Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü’ne layık görüldüğünü belirtti.

  ”İMMUNOTERAPİ BİRÇOK KANSER HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR”

  İmmunoterapilerin başta böbrek kanseri, bir cilt tümörü olan malign melanom olmak üzere günümüzde akciğer kanseri, baş-boyun tümörleri, Hepatosellüler kanser, Gastrointestinal kanserler, rahim ve rahim ağzı kanseri, Hodgkin Lenfoma, mesane (idrar torbası) ve Ürotelyal (idrar yolu) kanserler, üçlü negatif meme kanseri gibi hastalıkların tedavisinde kullanıldığını söyleyen Afşar, ”Nivolumab, Atezolizumab, Pembrolizumab gibi İmmunoterapi ilaçları ülkemizde artık pek çok kanserin tedavisinde Sağlık Bakanlığı tarafından da ruhsatlandırılmış olup, hastalar ilaçlara rahatlıkla ulaşabiliyor”dedi.

  ”CİDDİ YAN ETKİLERE NEDEN OLABİLİYOR”

  Doç. Dr. Çiğdem Usul Afşar sözlerine şu şekilde devam etti: ”İmmünoterapilerin yan etkileri kemoterapiye kıyasla daha hafiftir diyemeyiz. Bu ilaçlar, çoğunluğu hafif şiddetli olan ancak bazen ciddi yan etkilere de neden olabilirler. İlk kullanımda alerji, anafilaksi gibi yan etkiler nadir de olsa görülebiliyor. Biraz daha geç dönemde ise tüm organları etkileyebilen ve özellikle deri, barsak, endokrin (hormonal sistem) ve akciğerlerde yan etkilere neden olabiliyor. Uygulama aralığı ise 14 ya da 21 günde bir olarak ayarlanabiliyor.

  İmmunoterapilerde başlangıçta hastanın görüntülemelerinde sanki tümörü büyümüş olarak görülebilir. Buna yalancı ilerleme (psödoprogresyon) denilir. Oysa ki bu, kişinin bağışıklık sisteminin tümör etrafında bir ağ örmesinden kaynaklanır ve gerçek yanıtı değerlendirmek için bir süre daha beklemek gerekir.”

  ”HASTALARIMIZ İÇİN YENİ BİR YAŞAM ŞANSI SUNUYORUZ”

  Afşar ayrıca, kanser tedavisinin her geçen gün biraz daha geliştiğini, son 10 yılda ise en çok gelişmenin immunoterapilerde olduğunu, Bahar aylarında güneş ve su ile yeni açan çiçekler gibi, kanser tedavisinde immunoterapi ile hastalara yeni bir yaşam şansı sunulduğunu belirtti.

  Kanserden ölüm oranları yüzde 30 düştü

  Kanser hastalığı sırasında psikolojik hastalıklara dikkat

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ