22.9 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Kademeli normalleşme hangi şartlarda başlar?

  Herkesin merak ettiği, kademeli normalleşme hangi şartlarda başlar sorusunun cevabını bilim kurulu üyeleri ve uzmanlar verdi.

  Pandemiyle mücadele kapsamında alınan yeni önlemler nedeniyle yaklaşık 2 aydan fazla zamandır kapalı olan kafe ve restoranlardan yardım çağrıları gelmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konunun kabine toplantısında ele alınacağını belirtti. Peki vaka sayıları kaçlara düşerse kafe ve restoranlar açılabilir? Kademeli normalleşme ne zaman başlar? Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç, bu soruları Bilim Kurulu üyelerine ve uzmanlara sordu. İşte cevapları…

  Acele etmemek gerekiyor

  Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sokak kısıtlamalarının hem hasta sayısının azalmasında hem de vaka sayısında etkisinin çok olduğunu herkesin gözlemlediğini belirtti. Bu nedenle kısıtlamaların kalkması için acele etmemek gerektiğini ancak peyderpey hasta sayısı, vaka sayısı daha aşağıya yöneldiğinde kısıtlamaların kalkmasının gündeme gelebileceğini ifade eden İlhan, belki binli rakamlar görülürse ülke genelinde kısıtlamaların biraz daha gevşetilmesinin söz konusu olduğunu aktardı. Kafelerin ve restoranların ne zaman açılacağının kararını İçişleri Bakanlığı’nın verdiğini belirten uzman isim şu an net bir şey söylenmese bile binli, 2 binli vaka sayılarının görülmesinin doğru olacağını ifade etti. “Vatandaşlarımız vakaların aşağı düşmesi için tedbiri elden bırakmasın. Ancak bu şekilde bir an önce normal hayata dönebiliriz.” şeklinde konuştu.

  Pozitif yüzde 1’in altına düşerse

  Prof. Dr. Levent Akın ise konuyla ilgili olarak kafe ve lokantaların açılmasıyla ilgili dünyada ve Türkiye’de de özel bir kriter olmadığını, yalnızca okullar için bazı kriterler bulunduğunu aktardı. En önem verdikleri şeyin, yüksek miktarda aşının kullanılması ve toplumun güvenliği olduğunu ifade eden Akın, bulunduğumuz durum ağustos ayındaki gibi bile olmadığını, o günlerde hasta sayısının 200’lerde seyrederken, kurallar gevşetildiğinde vaka sayısının 10 binlere geldiğini söyledi. Kafe ve lokantaların açılmasının ancak testte pozitiflik oranlarının %1’in altına düştüğünde gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen uzman isim toplumun 15 milyonunun aşılanmasının da büyük önemi olduğuna dikkat çekti, bunlara kesinlikle uyulması uyarısında bulundu.

  Mutantlar için önemler önemli

  Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, vaka sayısı düşmüş olsa bile hasta veya ölüm oranlarının yüksek olabildiğine dikkat çekti. Bazı meslek gruplarındaki insanların ekonomik açıdan zor durumda olduğunu kafe ve lokanta çalışanlarını anlayabildiklerini ifade eden Hasöksüz,  dünyada etkisini arttıran mutant virüslerin geldiği durumun, kısıtlamaların gevşetilmesi konusunda etkili olacağını belirtti.

  Toplu taşıma araçlarında konuşmak yasaklansın TIKLAYIN 

  Dünyadaki en riskli 20 ülke! Türkiye hangi risk grubunda? TIKLAYIN 

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ