25.3 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  İnternetten alınan bitkisel ilaçlara dikkat!

  Pandemi döneminde bitkisel ilaçların internet üzerinden satışı hızla artarken, uzmanlar dikkatli olunması yönünde uyarılarda bulunuyor.

  İnternetten alınan bitkisel ilaçlar

  Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı uzmanlar bağışıklık sisteminin desteklenmesi konusunda tavsiyelerde bulunuyor. Gerek hastanedeki bulaş riski, gerekse doğal yöntemlere olan ilgi, bağışıklık sistemini destekleyen bitkisel ilaçlara olan ilgiyi bir kat daha artırdı. Ancak bu ilaçlar zannedildiği kadar masum değil.

  Uzmanlar, özellikle internetten alınan tıbbi destekleyici ürünlerin eczacıya danışarak ve doktor gözetiminde alınması konusunda vatandaşları uyarıyor.

  Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Çanakkale Eczacılar Odası Başkanı Jale Karaata da, bu tarz ilaçların eczacından alınması ve eczacıya danışılması gerektiğini ifade etti.

  İnternetten alınan ilaçlar ölüme kadar götürüyor

  Türkiye Eczacılar Birliği olarak internet satışına karşı olduklarını vurgulayan Başkan Jale Karaata, internetten satılan ilaçların, bitkisel ürünlerin veya dermokozmetiklerin bir sürü yan etkileri olduğunu ve ölümle sonuçlanan olaylar yaşadıklarını anımsattı.

  Dünya genelinde hızla yayılan bu internet satışına bir an önce dur denilmesi gerektiğinin altını çizen Karaata, “İlaç eczacıdan, eczaneden alınmalıdır. Çünkü biz ilacın eğitimini aldık. Biz eczacılar olarak şunu öneriyoruz. İlaçlar veya ilaç adı altındaki tıbbi destekleyici ürünlerin hepsi doktor kontrolünde eczacı danışmanlığında kullanılmalıdır. Hasta veya vatandaş internetten araştırıyor. Gelip, eczaneden fiyat soruyor. Oradaki fiyatın daha düşük olduğunu görüyor.” dedi.  İnsanların, oradaki satılan farma kalitesi, kullanımı, içindeki ilacın etken maddesi, miadı geçen ürünlerin kutuların üstündekilerin tekrardan kutu yapılaraktan piyasaya sürüldüğünü bilmediklerini de vurguladı.

  Bitkisel ürünlerin danışılması, eczaneden, eczacıdan ilaç alınması, vatandaşın sağlığı için son derece önemli olduğunu da hatırlatan Karaata, koronavirüs döneminde internetteki satışların arttığına işaret etti.

  Bu işe bir dur denilmeli

  Başkan Karaata, “Güncel olaylarda Covid-19’a iyi geliyor diye aslı astarı olmayan endikasyonlarla ürün tanıtımları yapılıyor. Yetkililerin bir an önce bu işe dur demeleri gerekiyor. İnsan sağlığı çok önemli. Biz öncelikle zarar vermeden bu işi yapmak istiyoruz. Onun için eczacılar olarak internetten ilaç satışının bir an evvel durdurulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

  Günlük hayattaki pek çok ilaç bitkisel kökenli

  Tıbbı destek ilaçların özellikle hangi şartlarda üretildiği konusunun sağlık açısında önemli olduğunu belirten Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener de konuya dair düşüncelerini paylaştı.

  Şener, bitkisel ürünlere temel olarak da bakıldığında gündelik hayatta kullanılan pek çok ilacın ham maddesinin bitkisel kökenli olduğunu hatırlattı. Burada temel problemin ise üretilmiş olan bu ürünlerin hangi şartlarda üretildiği, temizlendiği ayrıştırıldığı ve etken madde kontrolünün yapıldığıyla ilgili çok temel ciddi hataların olabilme ihtimalinin bulunması olarak gösterdi.

  Prof. Dr. Alper Şener; Dünya ve dünya genelinde Fitoterapi denilen bitki ve bitkisel ürünlerle tedavi kapsamı içerisinde yaygın olarak kullanım alanı bulunduğunu ifade etti.

  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alper Şener

  “Kişideki oluşturacağı etkiyi kontrol etmek her zaman mümkün değil.”

  Alper Şener; “Bu tip bitkisel ürünlerin tablet formuna gelmiş dahil olsa, bitkisel ekstrat dahi olsa, kişideki oluşturacağı etkiyi kontrol etmek her zaman mümkün değil. Türkiye‘de çok fazla gündeme gelmiyor ama dünyanın genelinde çok fazla ciddi anlamda toksik hepatit yani karaciğerde istenmeyen ve beklenmeyen hasar bırakma potansiyeli var bu tip ürünlerin ve ilaçların.

  Dolayısıyla bu işi bilen ya da bu işte sertifikasyondan geçmiş hekimler olabilir ya da ağırlıklı olarak baktığınızda kişisel olarak yandaş bir hastanız varsa; örnek veriyorum şeker hastasısınız şeker regülasyonu amacıyla kullanmak istiyorsunuz bir ürünü duydunuz onu kullanmak istiyorsunuz mutlaka alanınızla ilgili uzman sizi takip eden doktor hekimle birebir iletişime geçerek bu ürünü kullanmakta bir sakınca var mı diye sormak lazım.

  “İlaçlarla çaprazlaşma yapabilir.”

  Çünkü kullanılan ürünlerin ciddi bir kısmı aldığınız ilaçlarla çaprazlaşma yapabilir. Yani yan etki potansiyeli artabilir. Faydadan çok zarar görebilirsiniz. Bunu çok fazla görüyoruz. Kalp yetmezliğinde uygulanan idrar söktürücüler var, idrar söktürücülerle bazı otların ciddi anlamda çaprazlaşması ve yan etkilerinin artması gibi kavramlar söz konusu.

  Buradaki temel kavram şu olması lazım bu tip ürünlerde tabi ki bu ürünler var insanlar bu ürünlere başvuruyor. Hekim gruplarından bu alanın eğitimini alan kişiler bu ürünleri kullanmaya yönelik sağlık hizmeti veriyorlar. Kaş yaparken göz çıkarmamak lazım.” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. Alper Şener, bu tip ürünlerin aktarlar gibi rastgele alınabilecek alanlarda olmaması gerektiğini kaydetti. Şener konuşmasına şu şekilde devam etti;

  “Çünkü bu ürünler her halükarda yine eczane ve eczacı kontrolünde, raf ömrü takibi özellikle ve saklanma koşullarının takibi çok önemlidir. Bazen bu tip ürünler ilaçlardan daha hassas olabiliyor, raf ömrü, saklanma koşullarına nem, rutubet ve ısı dereceleri açısından. Özellikle bu tip ürünleri kullanacaksanız, eczane ve eczacılarınızla irtibata geçerek yani genel tababet bilgisi olan birisine danışarak kullanılması gerekiyor.”

  “Çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum.”

  “Sonuç olarak bunlar aslında ilaç değiller. Bunlar içerisindeki stabilizasyonunu sağlayacak koruyacak maddeler minimumda tutuluyor. Etkiyi potansiyelize etmek artırmak amacıyla. Çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Dünyanın genelinde satış var ama genelinde bu tip satışlar var ama genelde insanlar bu işin ucuz teminine gidiyor. Daha ucuz elde etme yoluna gidiyor. Türk insanında bildiği genel bir yaklaşım var ‘ucuz etin yahnisi yavan olur’ misali dikkat etmek gerekiyor. Kaş yaparken göz çıkarmamak lazım, bu tip ürünler beklenmedik etkiye sebep olabilir” .

  Polifarma Rapid Test Onayı İle Türkiye’de bir ilke imza attı

  Roche’un 2020’deki satışları 58.3 milyar İsviçre Frangına ulaştı

  KKTC’de üretilen burun spreyi İtalya’da Covid-19’a karşı kullanılıyor

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ