11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  İnflamasyona sebep oluyor; bu besinlere dikkat!

  Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik bölümü Arş. Gör. Kübra Şahin, “Stres, depresyon, hareketsiz yaşam şekli ve dengesiz beslenme kronik inflamasyonun nedenlerindendir. İnflamasyon dengesini sağlama ve devam ettirmede; besinler ve beslenme tercihlerimiz önemli rol oynamaktadır" dedi.

  Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Kübra Şahin, iltihaplanma veya “yangı” olarak bilinen, depresyon, stres ve hareketsiz yaşamla da ortaya çıkan inflasmasyona karşı uyarılarda bulundu. İnflamasyona neden olan besinleri sıralayan Şahin, beslenme alışkanlıkları ve diyet içeriğinin inflamasyon göstergeleri üzerinde etkili olduğunu belirtti.

  İnflamasyon neden olur?

  Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik bölümü Arş. Gör. Kübra Şahin, toplumda yangı veya iltihaplanma, olarak bilinen inflamasyonun, vücutta mikrop ya da fiziksel, kimyasal ve diğer çeşitli sebeplerle doku hasarı oluştuğunda vücudun kendine özgü verdiği bir tepki olduğunu kaydetti.

  İnflamasyonun amacının, hem doku hasarı yapan sebebi yok etmek ya da olduğu yerde sınırlandırmak hem de hasar gören dokuları iyileştirmek ve yenilemek olduğunu belirten Şahin, depresyon, stres, dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam şeklinin kronik inflamasyonun nedenlerinden olduğuna dikkat çekti. İnflamasyon dengesini sağlama ve devam ettirmede; beslenme tercihleri ve besinlerin önemli rol oynadığının altını çizen uzman isim “Diyet içeriği ve beslenme alışkanlıklarının inflamasyon göstergeleri üzerinde etkili olduğu görülmektedir” dedi.

  Bu besinlerden uzak durun

  Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Arş. Gör. Kübra Şahin, trans yağ asitleri, doymuş yağ asitleri (miristik asit stearik ve palmitik), yüksek omega-6/omega-3 oranı ve yüksek glisemik indeks içeren rafine karbonhidratların inflamasyonu arttırdığını ifade etti ve inflamasyon artışına karşı uzak durulması gereken besinleri şu şekilde sıraladı:

  Fast food ve kızartılmış yiyecekler, sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş et ürünleri, beyaz undan yapılan ekmek, makarna, kek, kraker, bisküvi, kurabiye, tatlandırıcılar, ayçiçek, margarin, soya, kanola, mısırözü yağları gibi rafine bitkisel yağlar uzak durulması gereken besinler arasındadır.

  Yüksek fruktozlu mısır şurubu,  şekerli meyve suları, gazlı içecekler, işlenmiş tatlılar, salata sosları-çeşniler,  soya ürünleri, granola-beslenme barları, cipsler, hazır çorbalar, tavuk-et suyu tabletler gibi monosodyum glutamat içeren besinler ve alkol kullanırken dikkat edilmesi gerekir.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ