14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  İki ilçede denize girmek yasaklandı

  İstanbul Şile'de denize giren 32 kişinin boğulması ve olumsuz hava koşulları nedeniyle denize girmek yasaklandı.

  Sıcak havayı fırsat bilen İstanbullular sahillere akın etti.

  Şile’deki Ayazma Plajı’nda sabah saatlerinde dalgalara kapılan 3 kişiden 1’inin cesedine ulaşılırken diğer 2’si için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

  Cankurtaran ekipleri, dalgalar nedeniyle vatandaşları deniz kenarından uzaklaştırdı. Kaybolan 3 kişiden birinin cesedine ulaşıldı. Bu kişinin Suriyeli olduğu öğrenildi. İki kişiyi arama çalışmaları devam ediyor.

  Kızılcaköy Plajında bir kişi boğuldu. Şile Kaymakamlığı bölgede denize girmeyi yasakladı.

  ATLI BİRLİKLERLE DENETİM

  İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, plajlarda suda boğulmalara karşı atlı birliklerle denetim yaptı.

  Jandarma Asayiş ekipleri, Motosikletli Asayiş ve Trafik ekipleri, Jandarma Trafik Timi, Su Altı Arama-Kurtarma Timi ve Atlı Jandarma Timi olmak üzere toplam 4 bin 419 personelle İçişleri Bakanlığı genelgesi çerçevesinde denetim gerçekleştirdi.

  Jandarma Sualtı Arama Kurtarma ekipleri, vatandaşları suda boğulmalara karşı uyardı. sarıyer Gümüşdere Plajı’nda atlı timle denetim yapan ekipler, olumsuz hava şartları ve aşırı dalga nedeniyle vatandaşların denize girmesinin tehlikeli ve yasak olduğunu duyurdu.

  Plajda görevli cankurtaranlar, megafonla da bu uyarıyı vatandaşlara iletti. Anonsların ardından vatandaşlar plajları boşalttı.

  Jandarmalar da denizdeki akıntı konusunda halka bilgilendirici broşürler dağıttı.

  SAKARYA, KOCAELİ VE DÜZCE’DE DE YASAK

  Sakarya, Kocaeli ve Düzce’nin sahil kesimlerinde de şiddetli rüzgar ve yoğun dalga nedeniyle denize girilmesi yasaklandı.

  Sakarya’nın Karasu, Kocaali ve Kaynarca ilçelerinin sahil kesimlerinde sabah saatlerinden itibaren şiddetli rüzgar ve yoğun dalga etkili oluyor.

  Sahillerde görev yapan Büyükşehir Belediyesi cankurtaran ekipleri, vatandaşları denize girmemeleri konusunda uyarıyor.

  YOĞUN DALGA VAR

  Karasu Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Karakaş, yaptığı açıklamada, bayram tatili dolayısıyla ilçede yoğunluk yaşandığını söyledi.

  Yoğunluğun sahile de yansıdığını aktaran Karakaş, bölgede etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle denizde yoğun dalgalar oluştuğunu kaydetti.

  Vatandaşların herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması için sahil kesiminde denize girişlere izin verilmediğini aktaran Karakaş, şunları kaydetti:

  “Sadece denize girme konusunda bir kısıtlama getirildi. Vatandaşlarımız kumsalda tatillerine devam edebiliyor. İnşallah rüzgarın azalmasıyla dalga etkisini kaybettiğinde denize girme konusunda sıkıntı kalmayacak. Bugün, diğer ilçelerimizde olduğu gibi ilçemizde de denize girme noktasında kısıtlama bulunmaktadır. Tatilcilerimizin, bu kısıtlamanın can güvenliği açısından sıkıntı oluşturmaması için uygulandığını bilmelerini ve dikkatli bir şekilde buna uymalarını istiyoruz.”

  UYARI ANONSU

  Öte yandan Düzce’nin Akçakoca ilçesinde Karaburun, Melenağzı, mavi bayraklı Kale ve Çuhallı plajları ile Kemos, Kadınlar Plajı ve Çayağzı mevkilerinde cankurtaranlar, olumsuz hava koşulları nedeniyle Kaymakamlığın uyarısı doğrultusunda vatandaşları denize girmemeleri konusunda ikaz ediyor.

  İlçe merkezinde de belediye ekiplerince hoparlörlerden uyarı anonsu yapılıyor.

  Kocaeli Darıca’da denize girmek yasaklandı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ