23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  İki dozda farklı aşıya onay çıktı

  Dünyada aşıya erişimde sıkıntı yaşanması ülkelerin yeni kararlara yönelmesine neden oluyor. Kanada Sağlık Ajansı, yapılan denemeler sonucunda Kanadalıların ikinci dozlarını farklı bir aşıyla olabileceklerini açıkladı.

  Covid 19’a karşı en etkin silah olması nedeniyle dünyada aşıya karşı yoğun bir talep bulunuyor. Bu durum aşılarla ilgili yeni çalışmaları gündeme getiriyor. İki dozda farklı aşı kullanımı ile ilgili denemeler yapan Kanada, koronavirüs aşılamalarında iki dozun farklı olabileceğini bildirdi.

  Kanada Sağlık Ajansı tarafından yapılan açıklamada, ülkede koronavirüs aşılarının karıştırılmasıyla ilgili yönergelerinin değiştiğini ve Kanadalıların ikinci dozlarını farklı bir aşıyla olabileceklerini belirtti.

  İLK DOZDA MRNA OLAN İKİNCİ DOZDA FARKLI BİR MNRA AŞISI OLABİLİR

  Kanada Halk Sağlığı Kurumu, ilk doz için AstraZeneca aşısı alanların ikinci dozda  Pfizer / BioNTech veya Moderna aşısı alabileceğini bildirdi.

  Sağlık kurumu, iki mRNA aşısından birini (Pfizer veya Moderna) olan kişilerin, ikinci doz için yine mRNA aşısı olabileceğinin altını çizdi.

  Kanada’nın baş halk sağlığı yetkilisi Dr. Theresa Tam, “Aynı aşıyı, özellikle aynı mRNA aşısını bulmaya çalışın ama bir nedenden dolayı bulamıyorsanız, bunların birbirinin yerine geçebileceğini düşünün” şeklinde konuştu.

  Kanadalı yetkili, bu tavsiyenin, eyaletlere ve bölgelere aşı programlarını yönetmek için güvenli ve etkili seçenekler sunduğunu ifade etti.

  AŞILAMA KAMPANYASI HIZLANDI

  Kanada’da aşı uygulamaları yavaş başlamıştı. Ancak ülke son birkaç haftada kampanyasına hız vererek ortalama olarak her gün nüfusunun yaklaşık yüzde 1’ini aşılamayı sürdürüyor. .

  Kanada’da, Moderna ve AstraZeneca aşılarındaki arz sorunun sürdüğü ifade edilirken,  Kanada Ulusal Bağışıklama Danışma Komitesi (NACI), ilk doz AstraZeneca aşısını alan kişilerin ise ikinci doz olarak AstraZeneca veya mRNA aşısı alabileceğini belirtti.

  Danışma komitesi de, Pfizer / BioNTech veya Moderna gibi bir mRNA aşısının ilk dozunu alan Kanadalıların, aynı mRNA aşısı mevcut değilse ikinci dozları için diğer mRNA aşısını da alabileceklerini kaydetti.

  Ülkede, Mayıs ayının son haftası itibarıyla 13 milyon Kanadalı en az bir doz Pfizer / BioNTech aşısı alırken, ülkede 3,5 milyon Moderna aşısı ve yaklaşık 2 milyonu AstraZeneca aşısı yapıldı. (Kaynak NTV)

  Bakan Koca açıkladı: Maskeleri ne zaman çıkaracağız? Normal hayata hangi tarihte döneceğiz?

  50 yaş üstü aşılama başladı. Aşı randevusu nasıl alınır?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ