11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  “Horlamak önemli hastalıkların belirtisi olabilir”

  Uyku esnasında horlamanın normal bir fizyolojik olay olmadığını söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Mustafa Çelik, "Horlama, genellikle üst solunum yollarındaki patolojilerden kaynaklanan, uyku sırasında zorlu nefes alınması durumunda ortaya çıkmaktadır. Sağlıklı bir bireyde horlama, beklediğimiz bir belirti değildir" dedi.

  Horlamanın kendi başına bir hastalık olmadığını ancak birçok hastalık konusunda uyarıcı  olduğuna dikkat çeken Beykent Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Çelik, son dönemlerde uyku hastalıkları konusunda toplumun daha çok bilinçlenmesi ve uyku tıbbının gelişmesi ile hastaların uyku sağlığı ve hastalıkları konusunda hekimlere başvuruların arttığını belirtti. Horlamaya neden olan bir çok sebep olduğunu aktaran Çelik, bunlarıçocuklarda adenoid vejetasyon adı verilen geniz eti büyümesi, bademciklerin normale standartlardan daha büyük olması, septum adı verilen burun orta hattaki kıkırdakta eğrilik bulunması, farenks seviyesindeki patolojiler ve nazal polip hastalığı şeklinde sıraladı.

  Boşanmalara bile sebep olabiliyor

  Horlamanın uyku apnesinin bir bileşeni olduğu konusunda uyaran Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Çelik, horlama yaşadığı belirlenen hastanın uyku tıbbı konusunda uzamnlaşan bir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları hekimine başvurması gerektiğini kaydetti. Çelik, uyku apnesinin, uyku sırasında horlama epizodları, apne atakları ve kişinin gün içinde uykuya eğilimli olması halinde düşünülmesi gerektiğini belirtti.

  Hastaların ilk zamanlarda hafife aldığı bu hastalığın tedavi edilmezse birçok ciddi hastalığa yol açabildiğine dikkat çeken uzman isim, bunlar arasında akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları, ateroskleroz ve serebvasküler olaylar başta olmak üzere birçok hastalığın yer aldığını kaydetti.

  Depresyon ve anksiyeteye yol açıyor

  Bireylerin uyku sağlığı ve hastalıkları hakkında dikkatli olması gerektiğine vurgu yapan Çelik, hastaların çoğunlukla uyku hastalığı konusundaki teşhisinin partneri ya da ailesi tarafından olduğunu aktardı. Kimi hastalarda ileri seviyedeki horlamanın, apartman sakinlerini dahi rahatsız edici hale gelebildiğini belirten Çelik, bu durumun aile içi ilişkileri etkileyebildiğini öyle ki boşanmalara bile yol açtığına dikkat çekti. Aynı zamanda hastada yaptığı psikolojik etki, hastalarda yaygın depresyon, anksiyete, sosyal çekilme gibi psikiyatrik tedavi gerektiren durumlara neden olduğunu kaydetti.

  Tedavi modalitesi kişiden kişiye değişiyor

  Polisomnografik testin ardından tedaviye karar verildiğini ifade eden Mustafa Çelik, hekimin tavsiye edeceği tedavi modalitesinin hastadan hastaya değiştiğini belirtti. Hastanın yaşı, ameliyata ve ameliyat sonrası dönemde uyum sağlaması, ek hastalığı olması gibi birçok etkenin tedavi modalitesinin belirlenmesinde etkili olduğuna dikkat çeken Çelik, uygun kişilerde uygun cerrahi operasyonların başarıyla uygulanabildiğini kaydetti. “Bu cerrahi yöntemler ve hastanın ameliyat sonraki dönemde hekimin tavsiyelerine uyumu başarı oranını artırmaktadır” ifadelerini kullandı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ