11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Dr. Gülay Ertürk
  Veteriner Hekim-Homeopat

  Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesinden mezunu. İngiliz Homeopati Enstitüsü’nden Veteriner Homeopati eğitimi alan Ertürk’ün, Kediniz Konuşuyor ve Köpeğiniz Konuşuyor isimlerinde yayınlanmış iki kitabı bulunuyor. . Merkezi Ankara’da bulunan Veteriner Homeopati Derneğinin kurucu üyesi ve geçmiş dönem başkanıdır.

  Homeopati nedir, hayvanlarda nasıl uygulanır?

  Günümüzden neredeyse 2.5 asır önce uygulanmaya başlanan bütüncül tedavi yaklaşımlarından biri olan homeopatinin iyileştirici gücü hayvanlar için de kullanılıyor. Homeopati nedir ve hayvanlarda nasıl uygulanıyor? Veteriner Hekim-Homeopat Gülay Kabasakal Ertürk, hayatimsaglik.com için yazdı.

  Evcil hayvan ve homeopati

  Günümüzden neredeyse 2.5 asır önce uygulanmaya başlanan bütüncül tedavi yaklaşımlarından biri olan homeopatinin iyileştirici gücü hayvanlar için de kullanılıyor. Homeopati nedir ve hayvanlarda nasıl uygulanıyor? Veteriner Hekim-Homeopat Gülay Kabasakal Ertürk, hayatimsaglik.com için yazdı.

  Bugünkü konumuz, bütüncül tedavi yaklaşımlarından biri olan homeopatinin hayvanlarda uygulanışı. Homeopati, günümüzden 225 yıl öncesine kadar gidiyor. Kurucusu, Alman bir doktor olan Samuel Hahnemann. Hahnemann, kendisi de bir doktor olmasına rağmen, yaşadığı dönemin, doktorlarının, hastalarını tedavi yöntemlerinden hoşnut olmuyor.

  O yıllarda tedavi için hastalara lavmanlar yapılıyor, kusturuluyor, kan alınıyor vs. “Bir doktorun, tanı ve tedavi maksatlı bile olsa, hastasına zarar vermemesi gerektiği” ilkesiyle, bu uygulamaları yapmayı reddediyor, hatta doktorluğu bırakıp, geçimini sağlamak için kitap çevirileri yapmaya başlıyor.

  Benzer benzeri iyileştirir

  Kendisi de bir doktor olduğu için, tıbbi kitapları çevirirken, sorgulamadan edemiyor. Bu çeviriler sırasında okuduğu bir bilgi, “benzer benzeri iyileştirir” diye özetleyebileceğimiz  homeopatik tedavi araştırmaları için kendisinde merak uyandırıyor. Sağlıklı insanlarda hastalık durumları yaratan maddelerin, o hastalık belirtileriyle seyreden hastaları da iyileştirdiği temeline ilişkin araştırmalar, denemeler, tedaviler yapıyor. Bu konuda kitaplar yazıyor. Kendisine karşı çıkanlar da oluyor, yaptığı tedaviye inananlar ve uygulayanlar  da. 200 küsur yıldan beri, hala, eleştirenler de destekleyenler de hep olmakla birlikte, günümüzde popülerliği çok artmış durumda.

  En çok tercih edilen ikinci tedavi yöntemi

  Bugün, bildiğimiz konvensiyonel tedavilerden sonra, insanların en çok tercih ettiği ikinci sıradaki tedavi yöntemi, Homeopati. Dünyada bu tedaviyi uygulayan binlerce doktor var. Tıpkı, hayvan sağlığında bu tedaviyi uygulan homeopat veteriner hekimler olduğu gibi.

  Homeopatik tedavide ilaçlar, bildiğimiz ilaçlardan farklıdır. Toplu iğne başı kadar küçük ya da daha irice topçuklar halinde, toz halde, likit halde veya tablet formunda olabilir. İlaçların hazırlanışı da bildiğimiz iBulaçlardan farklılık gösterir. İlaç olarak hazırlanacak madde, su-alkol ile seyreltilip, bir seri çalkalama işleminden geçirilir. Bu sırada, seyreltilme oranları ve çalkalama sıklığı, potens olarak  bilinen, ilacın gücünü belirler. Şaşırtıcı bir şekilde, seyreltilme oranı arttıkça, ilacın gücü daha da artar. İlaçların potensleri 10’luk seyreltiler için D veya X, yüzlük seyreltiler için C, binlik seyreltiler için M, 50.000’lik seyreltiler için Q veya LM ile gösterilir.

  Günümüzde, homeopatik ilaçların çalışma etkinliği, enerji tıbbı kapsamında, suyun hafızası ve nanofarmakoloji bilimi ile açıklanabilir. Çünkü, 24D potensi ve bu potensin üstündeki, homeopatik ilaçlarda, etken madde bulmak olanaksızlaşır. Homeopatik ilaç, içerisindeki etken madde miktarı ile değil, o maddenin elektromanyetik titreşimi ile etkinlik sağlar. Yani maddenin elektromanyetik bilgisi ilaç olarak kullanılır. Her maddeden belirli dalga boyunda, o maddeye özgü elektromanyetik dalga gibi davranan çok küçük titreşimler yayılır.

  Birçok veterinere esin kaynağı oldu

  Samuel Hahnemann, hayvanlarda homeopati kullanımı hakkında dersler vermiş, ilke ve uygulamaların insanlardakine benzerlik gösterdiğini ifade etmiştir. Homeopatik tedavileri hayvanlarda ilk uygulayan veteriner hekim Wilhelm Lux, elde ettiği başarılı sonuçlarla birçok veteriner hekime esin kaynağı olmuştur.

  Homeopatik ilaçlar; deri hastalıkları, sistit, distemper, diyare, depresyon, iştah kaybı, kaşıntı gibi hastalıklarda pet hekimliğinde, mastit, jinekolojik hastalıklar konusunda çiftlik hayvanlarında, acil müdahalelerde yaban hayvanlarında, ayrıca organik hayvancılıkta, yarış atlarında başarı ile kullanılmaktadır.

  Tüm semptomları kapsayan ilaç verilir

  Homeopatik tedaviyi uygulamak için, hastayı iyi gözlemlemek, tanımak gerekir. Homeopati, hastalığın semptomlarından yola çıkarak, hastanın bütününü tedaviyi amaçlar. Homeopatik tedavilerde, ayrı ayrı semptomlar için hastaya ayrı ayrı ilaçlar verilmez. Hastanın mümkün olduğunca, tüm semptomlarını kapsayan bir ilaç verilir. Bu ilaç, hastanın bütün semptomlarına etkili olur.

  Örneğin Arnica, bir homeopatik ilaçtır. Arnica, ağrı durumlarında kullanılır. Bu ağrı, ezilme, burkulma, travma ya da aşırı yorulma sonrası çıkan ağrılardır. Ancak, Arnicayı kullanmak için hastanın sadece ağrısının olması yetmez. Diğer semptomlarına da uygun olup olmadığına bakılır. Arnica vermeye uygun hastada, dokunulmaktan rahatsız olma, saklanıp gözden kaybolmayı tercih etme, iştahsız olma, öksürme, endişeli olma gibi diğer belirtiler de dikkate alınır. Hypericum perforatum da bir homeopatik ilaçtır. O da ağrı keser. Daha çok diş ağrısı, siyatik ağrısı gibi  lokal veya  nörolojik ağrılarda kullanılır. Dil, kuyruk, pati gibi sinirden zengin organ yaralanmalarındaki ağrılarda kullanılır. Ağrıyı gidermek amaçlı Arnica kullanılacak hastada, hareket etmek, ağrıyı azaltırken, Hypericum’da hareket etmek ağrıyı arttırır. Arnica verilecek hastada endişe varken, Hypericum verilecek hayvanda endişeden daha çok depresyon söz konusudur. Sonuçta ikisi de ağrı keser, ama, hastanın durumuyla hangisi  daha çok örtüşürse, hastanın ilacı odur. İlaç seçerken hastanın tüm semptomları değerlendirilir. Aksi taktirde yanlış ilaç verilmiş olabilir.

  Sağlık sanatçısı olmak gerekiyor

  İlaçların seçimi kadar potensi de önemlidir. Homeopatik ilaçlar yaşam gücünü harekete geçirir. Bu noktada yüksek potenslerin yaşam gücü düşük, zayıf ve düşkün hastalarda zor tolere edilebileceğinin altını çizmek gerekir. Yüksek potensli yani gücü yüksek olan homeopatik ilaçlar, zayıf hastalar için tehlikeli olabilir. Homeopati uygulamak için bu bilimin kurucusu Samuel Hahnemann’nın da dediği gibi sağlık sanatçısı olmak gerekir. Özel eğitim alınmadan yapılmaz. Homeopat olmak için yurt dışında da ülkemizde de eğitim veren kuruluşlar bulunuyor.

  İnsan ve hayvanın fizyolojisi farklıdır

  Hayvanlara homeopati uygulamak da özel eğitimleri gerektirir. Homeopatik tedavi,  fizyopatolojinin regüle edilmesidir. Yani hastalık mekanizmasının anlaşılıp vücudun fizyolojisini, tekrar normale çevirme tedavisidir. Hasta insanlarda görülen semptomlar ile hasta hayvanlardaki semptomlar her zaman aynı olmaz. Ya da insanlarda patolojik bir bulgu, bir hayvanda normal olabilir. Siz, hayvan fizyolojisinde normal bir durumu, insanla kıyaslayıp patolojik olarak değerlendirirseniz haliyle seçtiğiniz ilaç da yanlış olacaktır. Hayvanlar, dört bacaklı insan değillerdir. Sağlıklı bir köpeğin kalbi, nefes alırken hızlanır, nefes verirken yavaşlar. Bu aritmi köpek için fizyolojik bir durumdur. Ama insanda bu aritmi, fizyolojik değildir, hastalıktır. Kısacası hayvanlarda homeopatik tedaviler sadece hayvanların her türlü fizyoloji, davranış, doner hekimler tarafından yapılmalıdır. Sağlıklı ve mutlu hayvan, sahibine de mutluluk verir, ve mutluluk sağlıktır, sağlık da  mutluluk. Hep mutlu kalın…

   

   

  Yazarın Tüm Yazıları

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ