23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Hastam, elime ‘beni bırakma, korkuyorum’ yazdı

  Samsun’da özel bir hastanede koronavirüs yoğun bakım hemşiresi olarak çalışan 25 yaşındaki Neslihan Sarıcaoğlu, kendisinin de yakalandığı ancak yenmeyi başardığı Covid-19’la mücadelede hastalarıyla yaşadığı duygusal anları aktardı. Kimi hastalarının, kâğıda ailelerine veda notları yazdıklarını dile getiren Sarıcaoğlu, ağladıkları zamanların olduğunu ifade etti.

  Bir kadın hastanın elini tutarak uyumak istediğini, elime parmağıyla harf harf  ‘beni bırakma, korkuyorum’ yazdığını söyleyen Sarıcaoğlu, bu hastayı kaybetmelerinin çok ciddi anlamda duygusal çöküntü yaşattığını dile getirdi.

  Koronavirüsü yendi, hastalara şifa dağıtıyor

  Samsun’da bulunan pandemi hastanelerinden Canik ilçesindeki özel bir hastanede koronavirüs yoğun bakım hemşiresi olarak çalışan Neslihan Sarıcaoğlu da, özveriyle çalışarak, koronayla savaşan sağlık çalışanlarından biri. Yakalandığı hastalığı 1 hafta süren tedavinin ardından atlatarak sağlığına kavuşan Sarıcaoğlu, tekrar işinin başına geldi. Aynı serviste çalışmaya devam eden Sarıcaoğlu, Covid-19’la mücadelede hastalarıyla arasında geçen duygusal anları aktardı. Hastaların tedavi süreçlerinin çok zorlu geçtiğini belirten Neslihan hemşire, yaşadıklarının kendilerini de çok etkilediğini ifade etti.

  Benin gözümde bebek gibiler

  Koronavirüs hastalarıyla yakın temas etmesi sebebiyle kendisinin de bu hastalığa yakalandığını söyleyen Sarıcaoğlu, başlangıçta boğaz ağrısı olmaya başladığını, maskeden kaynaklandığını düşünürken, tahlilleri yaptırınca Covid-19’a yakalandığımı öğrendiğini söyledi.

  Ardından bir hafta kadar evde geçen tedavi sürecinden sonra hastalığı atlatarak tekrar görevinin başına döndüğünü belirten Sarıcaoğlu, personel için buranın çok zorlu bir süreç olduğunu fakat hastalar için çok daha zor bir süreç olduğunu aktardı. “Onlar benim gözümde bebek gibiler. Şu an bize çok fazla muhtaçlar. Cihaza bağlı olsalar dahi solunum sıkıntıları devam ediyor hastalarımızın” ifadelerini kullandı.

  “Beni bırakma korkuyorum” yazdı

  Yoğun bakım servisinde  duygusal anların çok fazla yaşandığını dile getiren Sarıcaoğlu ağladığım zamanlar olduğunu,  burada hastalarla duygusal bağ kurduklarını söyledi. Hastaların uyanık olduklarını ancak cihaza bağlı oldukları için konuşamadıklarını belirten Neslihan hemşire, ellerine harf harf ‘Beni bırakma’ yazmaya çalıştıklarını anlattı.

  Buradan çıkabilecek miyim?

  Sarıcaoğlu, hastaların kâğıtlara veda notları yazdıklarını dile getirdi ve yazılan notlarda genelde ‘Nefes alamıyorum’ yazdığını aktardı. ‘Buradan çıkabilecek miyim’ diye yazanlar, ailesini çok fazla özlediğini ifade edenler olduğunu söyleyen Sarıcaoğlu, bu süreçte genç hastaların da olduğunu dile getirdi. “Lütfen herkes maskesini taksın. Bize bu süreçte herkesin yardım etmesi gerekiyor.” diye konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ