10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Güvensiz koruyucu maske üreticileri hakkında idari süreç başlatıldı

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, pandemi sürecinde güvensiz maske üreterek halk sağlığını riske atan firmalara idari para cezası uyguladıklarını duyurdu.

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün maske gibi kişisel koruyucu ürünlerin piyasa denetimi ve gözetimi  çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

  Kişisel koruyucu ürünlerin denetiminin ardından 17 model/marka maske için önleyici tedbir kararı verdiklerini ifade eden Bakan Selçuk, 43 marka için de idari süreç başlattıklarını duyurdu. Bakan Selçuk, bu ürünlerle alakalı gerekli görüldüğünde piyasa arzının yasaklanması ve bertaraf edilmesi gibi işlemlerin uygulanacağını belirtirken, aynı zamanda 14 marka için de test işlemlerinin sürdüğünü dile getirdi.

  Sürecin tamamlanmasından sonra güvensiz olarak tespit edilen ürünlerin Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi (GÜBİS) sistemine dahil edileceğini belirten Bakan Selçuk, kimsenin vatandaşların sağlığı ile oynamasına fırsat vermeyeceklerini vurguladı. Pandemi döneminde güvensiz maske üretimi yaparak halk sağlığını riske sokan firmalara idari para cezası uyguladıklarının altını çizdi.

  Sağlık çalışanlarının donanımları için testler devam ediyor

  Maske üretiminde kötü niyetli üreticilerin piyasaya güvenli ürün arz etmelerini sağlamak için gerekli olan takibin devam ettiğini işaret eden Bakan Selçuk, çalışmaların hiç yavaşlamadan süreceğini aktardı. Koronavirüs salgını sürecinde özellikle sağlık çalışanlarının kullandığı kişisel koruyucularla ilgili Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, Devlet Malzeme Ofisi ve diğer ilişkili kurumlarla iş birliği yaptıklarını ifade eden Bakan Selçuk, bakanlığın koordinasyonu ile 200’den fazla model ve marka kişisel koruyucu donanım, onaylanan kuruluşlarda test edildiğini kaydetti. “Böylece sağlık çalışanlarına güvenli ürün tedariki sağlanmasında katkıda bulunuyoruz” dedi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ