10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Günlük 70 gramdan fazla kırmızı et tüketimi bağırsak kanseri riskini artırıyor

  Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Balcı, yapılan araştırmalar sonucu günlük 70 gramın üzerinde kırmızı et tüketiminin bağırsak kanserine karşı riski artırdığına dikkat çekerek, ''Özellikle de işlenmiş et ürünleri, salam ve sucuk gibi ürünleri fazla tüketmemek gerekiyor'' dedi.

  Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik bölümü Arş. Gör. Eda Balcı, toplumda ”bağırsak florası” da denilen ”bağırsak mikrobiyotası” ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

  Bağırsakta yer alan canlı organizma bütünlüğüne ”bağırsak mikrobiyotası” ismi verildiğini ifade eden Balcı, bu canlı organizmaların zararlı ve yararlı ve türlerde olabildiğini belirtti. Bağırsak mikrobiyotasını, beslenme, genetik, yaş ve  fiziksel aktivite gibi birçok faktörün etkilediğini belirten uzman isim, bu faktörlerin başında ise beslenmenin geldiğine dikkat çekti.

  Yüksek hayvansal protein tüketimine dikkat

  Balcı, farklı diyet tipleri ve bazı gıdaların bağırsaktaki canlı organizmaların sağlığını ve sayısını etkileyebildiğine vurgu yaptı ve prebiyotikler, probiyotikler, lif bakımından zengin meyve ve sebzeler, egzersiz, yeterli uyku ve stresten uzak durmanın bağırsak sağlığı için oldukça önemli olduğunu altını çizdi.

  Bazı besinlerin fazla tüketiminin ise bağırsak hastalıkları için risk faktörü oluşturduğunu aktaran Balcı, rafine, yüksek hayvansal protein ve işlenmiş gıdaların tüketiminin bağırsak sağlığı için negatif sonuçlara yol açabildiğini kaydetti. Konuyla ilgili yapılan bir çalışmada, yüksek hayvansal protein içeren bir diyet programının ve ambalajlı gıdaların bağırsak sağlığını oldukça kötü etkilediğini gösterdiğini söyleyen Balcı, bu sonucun da bağırsaktaki yararlı ve zararlı bakterilerin dengesini değiştirdiğini gösterdiğini aktardı.

  Günlük 70 gramı aşmamalı

  İngiltere’de yapılan bir çalışmada ise günlük 70 gram ve üstünde kırmızı et tüketenlerde bağırsak kanseri riskinin arttığını vurgulayan Balcı, ‘bu nedenle kırmızı et için günde 70 gramdan az tüketimi önerildiğini belirtti. Balcı, günlük 70 gramdan fazla kırmızı et tüketmemeye dikkat edilmesi ve  özellikle de işlenmiş kırmızı et tüketiminden bağırsak sağlığı için uzak durulması tavsiyesinde bulundu.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ