28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  FAST para transferi işlem limiti artırıldı

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), FAST sistemi işlem üst limitinin artırılacağını, Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları'nın FAST sistemine katılım başvurularının alınmaya başlandığını açıkladı.

  8 Ocak itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil 7/24 anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sistemi’nde işlem üst limiti ocak ayında 1.000 TL’ye yükseltilmişti. Merkez Bankası işlem üst limitinde yeniden değişikliğe gittiğini duyurdu.

  Yapılan açıklamada şöyle denildi:

  “TCMB iç kaynaklarınca geliştirilen ve 8 Ocak 2021 tarihi itibarıyla kullanıma açılan yeni nesil, 7/24, anlık ödeme sistemi Fonların Anlık ve Sürekli Transferi (FAST) Sisteminde günlük ortalama 2 milyon adet anlık ödeme, müşteri hesapları arasında bir saniyeden daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.

  Ödemelerin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası (TCKN), telefon numarası ve e-posta adresi ile kolay ve hızlı bir şekilde başlatılması için Kolay Adresleme Sistemine kayıt olan kullanıcı sayısı ise 11,3 milyona ulaşmıştır. Sistemin sorunsuz işleyişi ve yaygınlaşması gözetilerek hâlihazırda 1.000 TL olan işlem tutar limiti 4 Ağustos 2021 tarihinde 2.000 TL’ye yükseltilecektir. İlerleyen dönemde tutar limitinin daha da yükseltilmesi hedeflenmektedir.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ