23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022
  Ana Sayfa Genel Eti yıkamak neden tehlikeli?

  Eti yıkamak neden tehlikeli?

  0
  Eti yıkamak neden tehlikeli?

   

  Et yıkanır mı?

  Siz de eti pişirmeden önce yıkayanlardan mısınız? Mutfakta yapılan en yaygın yanlışlardan biri eti yıkamak. Bu yanlış etin kesilirken  toz, kıl ve tüy gibi maddelerle temas edip kirlenmesi algısına dayanıyor.

  Satın aldıkları etin yeterince temiz olmadığını düşünen tüketiciler, su, sirke ve limon suyunun yanı sıra deterjan ve sabun gibi tehlikeli kimyasallarla eti temizlemeyi tercih ediyor.

  Ancak, yıkanan ette çapraz bulaşma gerçekleşerek etin yüzeyindeki bakteriler çevreye yayılıyor ve bulaşan yüzeyler temizlenmediği takdirde, bu bakteriler insana geçerek zehirlenme ve hastalanmalara neden oluyor.

  Günümüzde kullanılan yüksek teknoloji, soğuk odalar ve uygulanan detaylı hijyen kuralları ile etin temiz, belirlenmiş özeliklerde ve soğuk zincir kırılmadan hazırlanarak tüketime hazır hale getirildiğini aktaran Bonfilet Gastronomi Danışmanı Dr. İlkay Gök, tüketicileri eti yıkamamaları konusunda uyarıyor.

  Etin yıkanması çapraz bulaşma riski taşıyor!

  ”Et temizlemek için yıkandığında yüzeyin yakınında bulunan zeminlere ya da sebzelere çapraz bulaşma ile yüzde 26 oranında bakteri geçiyor. Bu sebzeleri salatada çiğ tüketince de  bakteriyel gıda zehirlenmesi yaşama riski var. İnsanların yüzde 32’si ise eti yıkamasa bile ete dokunduktan sonra elini çok iyi yıkamadığı için çapraz bulaşma ile sebzelere bakteri bulaştırıyor.

  Etteki çapraz bulaşma riskini azaltmak için,  yıkanmaması gerekir. Günümüz teknolojileri  tüketime hazırlan etler  fiziki denetim ve laboratuvar kontrolünden geçirildikten sonra, parçalama bölümüne alınır. Ürünler kullanım amacına göre yüksek hijyen koşullarında ve etin ilk günkü tazeliğini koruyacak şekilde ambalajlanır. Ayrıca üretim aşamaları, insan sağlığını etkileyecek olumsuz şartların kontrol altında tutulmasını sağlayan ve bu noktaları tanımlayan HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point / Tehlike Analizleri ve Kritik Kontrol Noktaları) kuralları çerçevesinde düzenlendiğinden müşteriler gönül rahatlığı ile tüketebilir.’’

  Türkiye tütün ve tuz tüketimini yüzde 30 azaltsa, 20 bin ölüm önlenebilirdi