11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Estetik operasyon yaptırmayı düşünüyorsanız bunlara dikkat!

  iMed Medical İstanbul’un kurucusu Zübeyde Akdaş, estetik operasyon yaptırmayı düşünen kişilere uyarılarda bulundu. Akdaş, kurumun Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Operasyondan önce her türlü kan testi yapılmalıdır” dedi.

  Dünyada genelinde hızla gelişme gösteren ve pandemiden etkilenmeyen nadir sektörler arasında olan sağlık turizminde, Türkiye dünya liderleri arasında bulunuyor. İstatistiklere göre sağlık turizminde dünyada 7. sırada olan Türkiye’ye sadece kendi vatandaşlarından değil, yurt dışındaki hastalardan da yoğun bir ilgi var. Med Medical İstanbul’un kurucusu Zübeyde Akdaş, Türkiye’nin tıp dünyasında saygın bir yere sahip olduğunu, doktorların ise yetenekli ve deneyimli olduklarını ifade etti. Yurt dışı ve yurt içinden gelerek plastik cerrahi yaptırma düşüncesinde olanlar için bilgi veren Zübeyde Akdaş, özellikle tercih edilen kurumun Sağlık Bakanlığı’na kayıtlı olup olmadığına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Akdaş, bu durumda en azından hükümetin doktoru ya da kurumu denetlediğini ve  onayladığını bileceklerini o zaman güvenilir olduklarından emin olabileceklerini söyledi.

  Silikonlar FDA onaylı mı?

  Plastik cerrahide kullanılan malzemelerde doktorların en çok önem verdiği konulara değinen Akdaş, en önemlisinin göğüslerde silikon kullanılma durumu varsa, kullanılan silikonların üretici garantisine sahip olması ve FDA onaylı olması gerektiğini belirtti. FDA onayı sayesinde hastalar, alerjik reaksiyona yol açmayan ya da komplikasyonlara sebep olmayan malzemelerin kullanıldığından emin olunacağını aktaran Akdaş, özellikle prosedürü yurt dışında yaptırmayı seçen hastalar için bunun önemli bir ayrıntı olduğunu kaydetti.

  Ucuz ücretli yerlerde yaşanan sıkıntılar hakkında konuşan iMed Medical İstanbul kurucusu Zübeyde Akdaş, seçilen kurumun ve doktorların yasal gerekliliklere uyup uymadıklarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

  Akdaş, hastaların ameliyat olduğu kurumun gerçekten Türk halk sağlığı tarafından onaylanması, seçilen doktorların yasal gerekliliklere uyup uymadıklarının kontrol edilmesi gerektiğini kaydetti.

  Vücut ağırlığının %7’sinden fazla yağ almasına izin verilmez

  Örneğin, kalça estetiği, popo yağ enjeksiyonu ya da daha popüler adıyla Brazilian but lift (BBL) denilen ameliyatlarda, doktorların toplam vücut ağırlığının %7’sinden fazla yağ almasına izin verilmediğini aktaran Akdaş, aksi takdirde sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini kaydetti.

  Aynı zamanda doktorların kalça kasına enjeksiyon yapmasına kesinlikle izin verilmediğini ifade eden Akdaş, seçtikleri acentenin herhangi bir komplikasyonda hastalara destek vermesi gerektiğini kaydetti.

  Öncesinde her türlü kan testi yapılmalı

  Akdaş, plastik cerrahinin, hastanın sağlığını tehlikeye sokacak bir hale ulaşmaması için nelere dikkat edilmesi gerektiği ile ilgili ise; doktorların Türk kanunlarına uyması gerektiğini ve operasyondan önce her türlü kan testinin yapılmasının çok önemli olduğunu dile getirdi.  Bununla birlikte, Covid-19’a karşı operasyon öncesi negatif sonuçlanan bir PCR testi olması gerektiğine dikkat çeken Akdaş, böylece anestezi konusunda bir komplikasyon yaşanmayacağını belirtti.

  BBL ameliyatlarında ise kesinlikle yasal olarak izin verilenden daha fazla yağ alınamayacağına vurgu yapan uzman isim, kasa kesinlikle yağ enjeksiyonu yapılmayacağının altını çizdi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ