14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Dul ve Yetim aylığı ne kadar? İşte zamlı 2021 dul ve yetim aylıkları

  Sigortalı çalışanın ölümü halinde, geride kalan hak sahiplerinin hayatlarını idame ettirebilmeleri için sosyal güvenlik sistemi kendilerine dul aylığı ya da diğer bilinen genel ismiyle ölüm aylığı ve yetim aylığı bağlıyor.

  Bu haktan yararlanan ya da yararlanmak üzere olan kişiler, dul ve yetim aylığının temmuz 2021 güncel miktarını sorguluyor. Peki, dul ve Yetim aylığı ne kadar? İşte, zamlı 2021 dul ve yetim aylıkları…

  Ölen sigortalının çocuklarına ve eşine aylık bağlanabilmesi için çocukların cinsiyeti, yaşı, malul olup olmaması, öğrenim durumu ve medeni hali gibi kıstaslar mevcuttur. Eşine ise maaş bağlanma kriterleri çok daha az olarak dikkat çekiyor. Enflasyon oranı ile birlikte yeni
  senede dul ve yetim aylıkları da yüzde 8.45 zamlandı. İşte, dul ve tetim aylıkları hakkında bilgi…

  Ölen sigortalıların hak sahibi dul ve yetimlere ödenen aylıkların alt sınırını her yıl ocak ve temmuz aylarında artırıyor. Son gelen enflasyon zammı ile dul ve yetimin maaşı da yüzde 8.45 arttı. Anne babasından veya eşinden dolayı bağlanan aylık ve gelirler, sigortalının çalıştığı veya yaşamını yitirdiği tarihe göre değişiyor.

  DUL VE YETİM AYLIĞI NE KADAR?

  Temmuz ayında yüzde 25 hisse oranına göre en düşük ölüm aylığı ek ödeme ile birlikte 491 lira olacak.

  Yüzde 75 hisse oranına göre de en yüksek ölüm aylığı ek ödeme dahil 5 bin 641 liraya çıkacak.

  KİMLER ÖLÜM AYLIĞI ALABİLİR?

  Yasaya göre, eş ve çocuklar ile ana ve babaya aylık bağlanıyor. Ölüm halinde eşin ölümü halinde hayatta kalan eşe son alınan maaşın yüzde 75’i bağlanıyor. Çalışıyorsanız, alacağınız miktar yüzde 50 oluyor.

  KİMLERE AYLIK BAĞLANMAZ?

  Ölen kişinin hizmetinin 10 yıldan fazla olması halinde hizmet akdi ile 4/a’ya tabi çalışan evlenmemiş kız çocuklarına, Emekli Sandığı Kanunu’na göre aylık bağlanıyor. Bu sürenin 10 yıldan az olması durumunda herhangi bir aylık bağlanması söz konusu değil.

  Evde bakım paraları yattı mı? Evde bakım maaşı yatan iller

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ