14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2021 DGS sonuç tarihi belli oldu mu?

  DGS sınav sonuçları iki yıllık bölümden mezun adayların gündeminde ilk sıralarda yer alıyor.

  Öğrenciler heyecanla ÖSYM’den gelecek ”DGS sonuçları açıklandı” haberine odaklandı. ÖSYM’nin yaptığı son açıklamaya göre DGS sınav sonuçlarının kısa süre içinde açıklanması
  bekleniyor. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? 2021 DGS sonuç tarihi belli oldu mu?

  Meslek Yüksekokulları ile açıköğrtim önlisans programlarında öğrenim gören öğrencilerin lisans öğretimine geçebilmesi için uygulanan Dikey Geçiş Sınavı, (DGS) bu yılda binlerce adayın katılımı ile geçtiğimiz günlerde uygulanmış ve sonuçları ile gündeme gelmişti. Sınavın ardından şimdi de ÖSYM’nin belirlediği sonuç tarihi bekleniyor. İşte, 2021 DGS sonuç tarihi…

  2021 DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

  ÖSYM takviminde yer alan güncel bilgilere göre; DGS sınav sonuçları 13 Ağustos 2021 tarihinde açıklanarak adayların erişimine açılacak.

  DGS PUANI KAÇ YIL GEÇERLİ OLACAK?

  2021-DGS sonuçları sadece 2021-2022 eğitim-öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacak. Diğer yıllar için yenideb DGS'ye katılım sağlanması gerekecek.

  SORU KİTAPÇIKLARI AÇIKLANDI

  Sınava katılım sağlayan adaylar; Temel Soru Kitapçığında verilen sınav sorularının tamamına 12 Temmuz 2021 tarihinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile 10 gün süreyle erişebildi.

  DGS TERCİHLERİ NASIL YAPILACAK?

  Sınava katılım sağlayan adaylar; sınav puanlarını öğrendikten sonra, tercih işlemlerini ne zaman ve nasıl yapacaklarını ÖSYM’nin ”http://www.osym.gov.tr” internet adresinden öğrenecek.

  DGS’DE YERLEŞTİRME NASIL YAPILIR?

  Yerleştirme işlemi, adayların 2021-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacak.

  DGS yerleştime işlemleri ile ilgili henüz net bilgiler yok. Bu kapsamda açıklamalar geldikçe haberimizde yer vereceğiz.

  DGS NEDİR?

  Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 2000 yılından beri meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin lisans programlarına geçiş yapmaları için organize edilir.

  Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ya da Ağustos ayında yapılmakta olan sınava, on binlerce iki yıllık bölüm mezunu vatandaş başvuru yapar.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ