10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Depresyon ve kaygıya karşı badem sütü

  Badem sütünün düşük protein, kalsiyum, fosfor ve E vitamini içeriğiyle besleyici olduğunu ifade eden Prof. Dr. Vedat Göral, "İçeriğindeki folat, yağ asitleri, serotonin seviyesini artırarak depresyon ve kaygıyı azaltmaya ve mutluluk vermeye yardımcı olur" dedi.

  Badem sütü, laktoz içermediği için özellikle laktoza alerjisi olanlara büyük bir avantaj sağlıyor. Badem sütünün kalsiyum, düşük protein, E vitamini ve fosfor içeriğiyle besleyici olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Vedat Göral, içeriğindeki folat ve yağ asitlerinin, serotonin düzeyini artırarak mutluluk vermeye, depresyon ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olduğunu ifade etti.

  Hayvansal sütün yerine kullanılabilir

  Bir bitki sütü olan badem sütünün içeriğinde laktoz bulunmaması sebebiyle avantajlı olduğunu kaydeden Medipol Mega Üniversite Hastanesi Gastroenteroloji Bölümünden Prof. Dr. Vedat Göral, badem sütünün, Amerika’daki en popüler bitki sütü olduğunu belirtti. İnek sütüyle ilgili tüm sıkıntıların kaynağı olan laktoz içermemesinin, özellikle laktoza karşı alerjisi olanlar için, badem sütü büyük avantaj olduğunu söyleyen Göral, hem lezzetli, hem düşük protein, fosfor, kalsiyum ve E vitamini içeriğiyle besleyici olduğunu kaydetti. Göral, Badem sütünün hayvansal sütten farklı olarak laktoz ve kolesterol içermediğini Bu nedenle  hayvansal sütün yerine kullanılabileceğini söyledi.

  Daha fazla fayda için aromasız ve şekersiz tercih edilmeli

  Keçi sütü ve inek sütüne karşı hassasiyeti olanların, laktoza hassasiyeti olanların, vejetaryenlerin, farklı tatlar denemek isteyenlerin ve inek ya da keçi sütüne karşı sindirim güçlüğü yaşayanların badem sütünü rahatlıkla tüketebileceğini belirten Göral, daha fazla fayda görmek için aromasız, şekersiz, D vitamini ve kalsiyum ile zenginleştirilmiş badem sütünün seçilmesini önerdi.

  Serotonin seviyesini arttırır

  Badem sütünün çok yönlü bir ürün olduğuna işaret eden Prof. Dr. Göral, içeriğindeki yağ asitleri, folat ve serotonin seviyesini yükselterek kaygı ve depresyonu azaltmaya ve mutluluk vermeye yardımcı olduğunu ifade etti. Bu yüzden zaman zaman ve hayattan keyif almak için tüketilmesi önerisinde bulunan Göral, lezzetli, hoş bir tada ve normal süte benzeyen kremsi bir dokuya sahip olduğunu aktardı.

  Piyasadaki badem sütlerinin, çikolata ya da vanilya tadı içerdiğini söyleyen Göral, badem sütlü tatlıların da yapıldığını aktardı. Bu yüzden, vegan bir diyet uygulayanların ve süt ürünlerine intoleransı veya alerjisi olanlar için popüler bir seçim olduğunu belirten uzman isim badem sütünün pek çok süpermarkette, genellikle sağlıklı yiyecekler bölümünde bulunduğunu kaydetti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ