28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Dalağım nerede? Kargoda kayboldu!

  Patolojiye gönderilen organı kayboldu, 'Dalağım nerede?' diyerek suç duyurusunda bulundu

  Patolojiye gönderilen organı kayboldu

  Yalova’da, ‘dalak büyümesi’ teşhisiyle ameliyat olan 55 yaşındaki Ahmet Kıral’ın dalağı, hastalık nedeninin belirlenmesi amacıyla İstanbul’daki bir hastaneye gönderildiği sırada kayboldu.

  Kıral, dalağın, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kargo yerine başka bir kargo şirketiyle ‘standart kargo’ ibaresiyle gönderildiğini öğrenince hastane yönetimi hakkında suç duyurusunda bulundu ve duruma tepkisini ‘Dalağım nerede?’ diyerek gösterdi.

  Kıral’ın avukatı Musap Nayman ise yönetmelikte patolojik incelemeye gönderilecek organlarla ilgili 3 aşamalı paketlenme şartı bulunduğunu, 2238 sayılı kanuna göre de organ nakli veya taşımasının, Sağlık Bakanlığı’nca ‘onaylı kargo şirketleri tarafından yapılır’ ibaresi olduğunu belirtti. Nayman, gönderilen kargo şirketinin, bakanlık tarafından izin alınmış bir şirket olmadığını ifade etti.

  Ahmet Kıral, Yalova’da, karın ağrısı şikayetiyle Çiftlikköy ilçesindeki özel bir hastaneye başvuru yaptı. Gerekli muayenelerin ardından Kıral’a, ‘dalak büyümesi’ teşhisi konuldu ve ameliyat olması gerektiği bildirildi. Bunun üzerine, geçen yıl 10 Kasım’da ameliyat olan Kıral’ın dalağı tamamen alındı ve hastalığın sebebinin belirlenmesi amacıyla İstanbul’a patoloji servisine gönderildi. Kıral, ameliyattan 2 gün sonra taburcu olup evine dönerken, test sonuçlarının da 15 gün içinde çıkacağı bildirildi.

  Kargoya verildi

  15 günlük süre bitmesine rağmen test sonuçlarına dair herhangi bir sonuç çıkmayınca Kıral’ın oğlu Ünal Kıral, durumdan şüphelenerek, babasının test sonuçlarını öğrenmeye çalıştı. Bunun üzerine hastane yetkilileri Ünal Kıral’ı arayarak, gönderdikleri dalağın kargo şubesinde kaybolduğunu bildirdi.

  Standart eşya gibi

  Ünal Kıral, yaptığı araştırma sonucunda kargoya verilen dalağın kargo paketinin fotoğraflarına ulaştı. Ünal Kıral, kargo paketinin fotoğrafını incelediğinde kargo barkodu üzerinde ‘standart kargo’ ibaresini gördü. Ünal Kıral, Sağlık Bakanlığı’nca anlaşmalı kargolarla gönderilmesi gereken bir organın sıradan bir kargo şirketiyle ‘standart kargo’ adı altında gönderildiğini öğrendikten sonra babası Ahmet Kıral ile birlikte Avukat Musap Nayman’a giderek, hastane yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Ahmet Kral, ‘standart kargo’ ibaresiyle gönderilen kargonun içinde bulunan dalağın ise zarar görerek çöpe atıldığını ifade etti. Yaşanan süreçle ilgili olarak karın ağrısı şikayetiyle hastaneye gittiğini aktaran Kıral, dalağının biraz şiş olduğunu hissettiğini, doktorun muayene ettiğini, film çektiklerini söyledi. “Ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Ameliyat olduktan sonra dalağımı, patolojiye gönderdiler. Karton kutu içerisine koyup kargoya vermişler. Dalak, karton kutu içerisinde patlayınca çöpe atılmış. Benim dalağım şimdi nerede?” şeklinde konuştu.

  Dava devam ediyor

  Ahmet Kral’ın avukatı Musap Nayman, Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını belirtti ve paketin kargo şubesindeki fotoğraflarına ulaştıklarını ve suç duyurusunu yaptıklarını aktardı. Tazminat davası sürecinin de devam ettiğini belirten Nayman, insan onuruna yakışmayan bu müdahalenin başkalarına yapılmaması için bu mücadeleyi verdiklerini söyledi. Bu olaydan dolayı müvekkilinde maddi ve manevi zarar meydana geldiğini, hastalığının bu nedenle tespit edilemediğini ifade etti.

  Avukat Nayman, hastane yönetiminin, organların yolda bozulmaması için yasal mevzuata aykırı hareket ettiğini vurguladı, yönetmelikte patolojik incelemeye gönderilecek organlarla ilgili 3 aşamalı paketlenme şartı bulunduğunun altını çizdi. Organların yolda bozulmaması için bunun gerekli olduğunu aktaran Nayman,  2238 sayılı kanuna göre de organ nakli veya taşımasında, Sağlık Bakanlığı’nca ‘onaylı kargo şirketleri tarafından yapılır’ ibaresi bulunduğunu dile getirdi. Gönderilen kargo şirketinin, bakanlık tarafından izin alınmış bir şirket olmadığını, inceleme sonucunda, kargo şirketinin olaydan haberdar olmadığını ve hastanenin sorumlu olduğunu düşündüklerini söyledi.

   

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ