23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Covid 19 aşısında hangi grup ne zaman aşılanacak?

  Sağlık Bakanlığı tarafından Çin’den getirilen koronavirüs aşısı CoronaVac’ın yaygın uygulamasına 14 Ocak tarihinde başlandı. Aşının uygulanması, öncelikli olarak sağlık çalışanları, huzurevleri ve bakımevlerinde kalan vatandaşlara, 90 ve 85 yaş üstü olanlara ve eczacılara yapıldı.

  Çin’li Sinovac şirketi tarafından geliştirilen CoronaVac aşısının ikinci sevkiyatının ilk bölümü olan 6,5 milyon doz aşı da sabah saatlerinde uçak ile İstanbul’a geldi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gelen yeni aşılarla bugün itibariyle 80 yaş üstündekilerin de aşılanmasına başlanacağını aktardı. 80 yaş üstü vatandaşlar sağlık kuruluşlarında aşılarını olabilecek.

  25 Ocak tarihi itibariyle Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 aşı uygulamasını il bazında paylaşıyor.

  Peki Kovid-19 aşısında hangi gruplara ne zaman aşılanacak? Kişinin öncelik durumu nasıl sorgulanıyor? İşte yanıtları…

  Hangi gruplara, ne zaman aşı yapılacak?

  1. AŞAMA: Belirlenen öncelik sıralamasına göre, 1. aşamada öncelikli olarak sağlık çalışanları, bakım evlerinde kalan vatandaşlar ve 65 yaş üzeri yaşlılar bulunuyor.

  1. aşamanın C grubunu oluşturan 65 yaş üzeri yaşlılar, yaş aralığına göre sıralanacak. 85 yaş üzeri vatandaşlardan başlayan sıralama, beşer yaş arayla genişlemeye devam edecek ve en sonunda 65-69 yaş arası kişilerle 1. aşama tamamlanmış olacak.

  2. AŞAMA: 2. aşama, öncelikli sektörler ve 50-64 yaş arasındaki vatandaşların aşılanmasıyla başlayacak.

  Eğitim sektörü, gıda sektörü ve taşımacılık sektörü, öncelikli sektörler arasında yer alıyor. Haliyle öğretmenlerin ve marketlerde çalışanların aşılanmasının bu aşamada gerçekleşmesi öngörülüyor.

  3. AŞAMA: 3. aşamada, yaş aralığından ayrı olarak kronik hastalığı olan vatandaşlara aşı uygulanacak. 18 yaş üzeri vatandaşların tamamı da 3. aşamanın B grubunda aşılanacak.

  4. AŞAMA: 4. aşamada da aşılanma sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlara aşı uygulanacak.

  Bakanlığın aşı sayfasına  buradan ulaşabilirsiniz.

  Aşının etkisini ne zaman göreceğiz TIKLAYIN 

  İşte il il Türkiye aşı haritası TIKLAYIN 

  Dünyadaki en riskli 20 ülke! Türkiye hangi risk grubunda? TIKLAYIN 

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ