28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Çocuklar için verimli yaz tatili nasıl planlanmalı?

  Uzun ve yorucu bir eğitimi dönemini tamamlayan çocuklar için yaz tatili başladı. Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Duygu Barlas, çocukların yaz tatilini verimli geçirebilmeleri için ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

  ”ÇOCUKLARIN RUHSAL İYİ OLUŞLARINA ODAKLANILMALI”

  Pandemi dönemiyle birlikte çocukların zor ve uzun bir eğitim sürecinden geçtiğini belirten Duygu Barlas, ”Çocuklar ve ebeveynler ilk kez farklı bir eğitim döneminin ardından tatile girdi. Gerek pandeminin neden olduğu kaygı, gerekse farklı bir eğitim sisteminin getirdiği şaşkınlık ve öfke duyguları çocukların ve yetişkinlerin aynı anda birçok duyguyu yaşamalarına yol açtı. Bu yüzden, okulların kapanmasından sonra herhangi bir akademik kursa, özel derse yönlendirmeden 1-2 hafta önce çocukların ruhsal iyi oluşlarına odaklanılmasını öneriyoruz.” ifadelerini kullandı.

  Türkiye’de tatil yapmak isteyen İngilizler’e müjdeli haber
  Türkiye’de tatil yapmak isteyen İngilizler’e müjdeli haber

  ”DOĞA AKTİVİTELERİ VE KÜLTÜREL GEZİLER PLANLANABİLİR”

  Çocuğun istek ve becerileri doğrultusunda aktiviteler planlanması gerektiğine dikkat çeken Barlas konuşmasını şöyle sürdürdü: ”Bu dönemde özellikle hareket ve sosyalleşme alanları daralan çocukların pandemi sınırlamaları da göz önüne alınarak akranları ile görüştürülmeleri gerekiyor. Akranları ile doğa aktiviteleri, kültürel geziler planlanabilir. Çocuğun duygusal durumu daha stabil hale geldikten sonra ve akademik açıdan desteklenmesine karar verildiğinde, belirli saat aralıklarında, özellikle sabah, ek ders takviyeleri yapılabilir. Ancak bu durumun yoğun olmaması, eğlenceli aktiviteler ile dengelenmesi oldukça önemli. Bu durum çocuğun hem rahatlamasına hem de akademik anlamda kendisini güçlendirmesine ve yeni döneme hazırlanmasına katkı sunacaktır.”

  ”TATİL BİTİMİNE YAKINOKUL DÜZENİNE GEÇİLMELİ”

  Uzman Klinik Psikolog Duygu Barlas, ”Yeni dönemde okulların yüz yüze eğitime başlama durumuna karşın, ailelerin yaz bitimine doğru ekran sınırlandırmalarını yeniden gündeme getirmeleri, sınıf arkadaşları ile iletişimi arttırmaları, uyuma ve uyanma saatlerini düzenli hale getirmeleri okul döneminde yarar sağlayacaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.

  Kurban Bayramı tatili ne zaman başlıyor? Kurban Bayramı ne zaman?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ