19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Çocuğunuzun geçirdiği enfeksiyon sayısına dikkat! Bağışıklık sistemi zayıf olabilir 

  Dr. Öğr. Üyesi Serdar Nepesov, çocukların bir yılda geçirdiklerin enfeksiyon sayısının bağışıklık sistemi ile ilgili bilgi verdiğini söyledi.

  Bağışıklık sistemi vücudun hastalıklara ve virüslere karşı en önemli savunma mekanızması. Bağışıklık sistemi yetmezliğine bağlı 400’den fazla kalıtsal hastalık bulunuyor. Bu hastalıklar immün yetmezlik hastalarının tekrarlayan, ağır ve inatçı enfeksiyonların yanı sıra otoimmünite ve kanser olarak da ortaya çıkıyor.

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Serdar Nepesov, ailelere uyarılarda bulundu. Nepesov, aileleri uyardı: “Bir yılda 8’den fazla üst solunum yolu enfeksiyonu, 4’ten fazla orta kulak enfeksiyonu, 2’den fazla ağır akciğer enfeksiyonu geçiren çocuklar bağışıklık sistemi yetersizlikleri açısından uzman bir hekim tarafından mutlaka değerlendirilmeli.”

  Dr. Öğr. Üyesi Serdar Nepesov, bağışıklık sistemi ile ilgili bilgi vererek, “Bağışıklık sistemi veya immün sistem, bireyi çevresindeki milyonlarca mikroorganizmaya karşı koruyan; birçok çeşitli patojenin yanı sıra kanser hücrelerini ve vücudumuza giren yabancı nesneleri tanıyıp yok eden karmaşık bir savunma sistemidir” dedi.

  Bağışıklık sistemi yetmezliği kanser olarak da karşımıza çıkıyor

  400’den fazla kalıtsal primer immün yetmezlik (bağışıklık sistemi yetmezliği) hastalığı bulunduğunu belirten Dr. Nepesov, bağışıklık sistemi yetmezliğinin, immün sisteminin bir veya daha fazla bileşeninde kalıtsal eksiklik veya işlevsel bozukluğu sonucu oluşan bir hastalık olduğunu ifade etti.

  İmmün yetmezlik hastalarının tekrarlayan, ağır ve inatçı enfeksiyonların yanı sıra otoimmünite ve kanser ile de karşılarına çıktığın belirten Dr. Nepesov, “Günümüze kadar 400’den fazla kalıtsal primer immün yetmezlik hastalığı tanımlanmıştır. Dünyadaki sıklığı tam bilinmemekle birlikte, genel toplumda 10 binde 1, ülkemizde ise 10 binde 3 civarında olduğu biliniyor” şeklinde konuştu.

  Yılda 8’den fazla enfeksiyon geçiriliyorsa dikkat!

  Dr. Nepesov, çocuklarda bağışıklık sisteminin yetersizliğinin belirtileri ile ilgili şu bilgileri verdi:
  “Okula giden veya okula giden kardeşi olan çocuğun yılda 5-6 kez grip, nezle benzeri üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesi normal olarak kabul edilir. Bir yılda sekizden fazla üst solunum yolu enfeksiyonu, dörtten fazla orta kulak enfeksiyonu, ikiden fazla ağır akciğer enfeksiyonu geçiren kişiler ile derin doku veya organ apsesi tanısı alan, bir yaşından sonra ağızda veya ciltte süreğen mantar enfeksiyonu olan, büyüme gelişme geriliği olan veya ailede bağışıklık sistemi bozukluğu öyküsü olan kişiler bağışıklık sistemi yetersizlikleri açısından uzman bir hekim tarafından mutlaka değerlendirilir.”

  Erken tanı ve tedavi organ hasarını önlüyor

  Bağışıklık sistemi yetersizliğinden kaynaklanan hastalıklarda da erken tanı ve tedavinin hastalarda gelişebilecek organ hasarını önlemede çok önemli olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Serdar Nepesov sözlerini şöyle tamamladı: “Hastalığın derecesine göre immüglobulin G (IVIG) tedavisi, gen tedavisi ve kemik iliği nakli gibi çeşitli tedavi metotları mevcuttur. İmmunglobulin G tedavisi damar yolundan veya cilt altı şeklinde uygulanır ve önemli derecede hastalarda enfeksiyon sıklığını azaltır. Kemik iliği nakli veya gen tedavisi ile tam kür tedavi sağlanmaktadır.”

  Çocuklarda büyüme ve gelişimle ilgili doğru bilinen yanlışlar

  Çocuklarda görülen sarılık, karaciğer yetmezliğinin işareti olabilir!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ