10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Covid-19 sağlık sigortası primlerini artırır mı?

  Covid-19 salgını, özel sağlık sigortası yaptıracak olanların kafasını karıştırdı. Covid geçirenlerin primleri etkilenecek mi ya da hangi durumda sigorta geçerliğini yitirir gibi sorular pek çok kişinin  aklını kurcalıyor. İşte cevapları

  Doğan Sigorta ve Reasürans Brokerliği Sağlık Pazarlama Müdürü Mehmet Yoncacı 2021 yılında bireysel sağlık poliçelerinde, kişilerin poliçe döneminde sağlık harcamaları olmaması halinde poliçe yenilemelerinde %15- 20 oranında prim artışı yapılacağını ifade etti.

  Yoncacı, bunun medikal enflasyondan kaynaklandığını söyledi ve zira hastane haricindeki tüm harcamalarını döviz üzerinden yaptıkları için fiyatlarını artırmak zorunda kaldıklarını belirtti. “Bu nedenle sigorta şirketleri de primlerini yükseltiyor.” dedi.

  Covid-19 sağlık sigortası

  Sigortası olanın Covid tedavisi ödenecek

  Koronavirüsle ilgili olarak halihazırda sigortası olan kullanıcların bu hastalığa yakalanmaları halinde tedavilerinin ödeneceğini kaydeden Yoncacı, yalnızca PCR testleri sigortalıya ait olduğunu ifade etti. Aynı zamanda bu hastalığa yakalanan ve atlatan sigortalılara, sigorta şirketleri fazladan bir muafiyet veya ek prim uygulamasında bulunmayacak.

  Tazminat harcaması dengelenecek

  Sektör yetkililerine göre, 2021 yılının ilk yarısı Covid-19 sebebiyle daha sakin geçecek, 6. aydan itibaren ötelenen ameliyatlar gündeme gelebilir ve bu nedenle de sektör bazında oluşan genel tazminat harcamasının bu yıl dengeleneceği öngörülüyor. Ayrıca, ilk defa poliçe yaptıranların poliçe başlangıcından 14 gün sonra Covid-19 yakalanmaları halinde tedavileri sigorta şirketince karşılanacak.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ