11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Çin’de 18 yaşın altındakilerin üç saatten fazla oyun oynaması yasaklandı

  Çin’in video oyunları denetleme kurumu olan Ulusal Basın ve Yayın Yönetimi Kurumu, 18 yaşın altındakilerin video oyunları cuma günleri, hafta sonları ve tatil günlerinde sadece bir saat oyun oynayabileceğini duyurdu.

  EN KISA SÜREDE UYGULANACAK

  Çin hükümeti en kısa sürede yasağı uygulamayı planlıyor. Bazı oyun şirketleri, oyun süresini sınırlamak için gerçek isme dayalı bir kayıt sistemi kullanmaya başladı. Örneğin Tencent Games, başarılı mobil video oyunu “Honor of Kings” için gerçek isimler istiyor.

  DAHA ÖNCE DE BENZER YASAKLAR GELMİŞTİ

  Çin hükümeti daha önce de oyun bağımlılığının önüne geçmek için benzer yasaklar getirmişti.

  Çin’de konsol oyunları, 2015’e kadar on yıldan fazla bir süre boyunca yasaklandı. Bugün bile, Çin’deki çoğu oyuncu, Nintendo ve Sony gibi şirketlerin yavaş yavaş genellikle küçük konsol satışlarında ilerleme kaydetmesiyle bilgisayar ve mobil oyunlara yöneliyor.

  Çin hükümeti 2019 yılında ise 18 yaşından küçük oyuncuların saat 22.00 ile 08.00 arasında oyun oynamayı bırakmaları gerektiğini ve hafta içi sadece 90 dakika oyun oynayabileceklerini belirtmişti.

  2018’de Pekin, yaklaşık dokuz ay boyunca video oyunlarının yayınlanması için gereken onayı vermedi. Bunun neticesinde NetEase ve Tencent gibi büyük Çinli oyun şirketlerinin kârlılığını zedelendi.

  Diğer yandan, Pekin yönetimi önceki kısıtlamaları genişlettiği için yeni yasağın genel etkisi hâlâ belirsiz. Çin’de 18 yaş altındaki kişilerin oyunlara ayda 400 yuandan (yaklaşık 62 dolar) fazla harcamaları zaten yasaklandı. Tencent Games, 16 yaşın altındaki oyuncuların müşterilerden yapılan toplam harcamaların yalnızca yüzde 2,6’sını oluşturduğunu söyledi.

  ”YENİ KURALA UYACAĞIZ”

  Tencent resmi hesabından yaptığı açıklamada yeni kurala uyacaklarını açıkladı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ