10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Çin aşısı olanlar Avrupa’ya seyahat edebilir mi?

  Avrupa Birliği'nde bir aşı pasaportu uygulaması olacak mı?

  Çin aşısı ve seyahat…

  Avrapa Birliği’nde ‘aşı pasaportu’ tartışması gündemde.

  Yunanistan geçtiğimiz günlerde AB’de bir aşı pasaportu uygulamasının hayata geçirilmesi için Brüksel’e teklif götürdü. Bu konuda üye ülkeler arasında görüş birliği yok. Ancak konu gelecek hafta liderler arasında yapılacak sanal bir zirvede ele alınacak.

  Uygulama başladığı takdirde AB’nin onayladığı Covid-19 aşılarından birini yaptırmış  kişiler AB içerisinde serbestçe dolaşabilecek. AB dışından gelen kişiler de aynı şekilde sınırda sorun yaşamayacak.

  Yunan lider Miçotakis tarafından ortaya atılan bu öneri konusunda ciddi soru işaretleri bulunuyor.

  AB vatandaşları arasında aşı olanlar ve olmayanlar gibi iki kategori oluşması ve aşı olmayanların AB’nin sağladığı hak ve özgürlüklerden yararlanamayacak olmasının sıkıntılar çıkarabileceğinden kaygı duyuluyor.

  Ülkesinin ekonomisi ağırlıklı olarak turizm gelirlerine dayanan Yunan Başbakan, Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen’e bir mektup yazarak bu girişiminin desteklenmesini talep ett. Aşı pasaportunun insanları aşı olmaya teşvik edeceğini de ileri süren Miçotakis,aşının seyahat için ön koşul olmayacağını ama aşı olmuş olanların hiçbir sıkıntı ile karşılaşmayacaklarından emin olacaklarını ifade etti.

  Çin aşısı olan Türk vatandaşları AB’ye seyahat

  Çinli Sinovac firmasının geliştirdiği CoronaVac aşısı henüz Endonezya, Türkiye ve Brezilya gibi birkaç ülke dışında onay almış değil.

  Euronews Türkçe’nin Avrupa Birliği tarafından onaylanmamış Çin aşısı olan Türk vatandaşlarının seyahat ve vize işlemlerine ilişkin sorusunu yanıtlayan Avrupa Komisyonu Sözcüsü Dana Spinant, hangi aşıyı alacaklarına ülkelerin karar vereceğini söyledi.

  Onay almamış aşıların durumuna ilişkin AB içinde kapsamlı bir tartışmanın henüz yapılmadığını belirten Dana Spinant, şunları söyledi:

  “Vatandaşlarını korumak için hangi aşıyı seçeceği Türkiye’nin kendi kararı elbette. AB ile aynı aşıları kullanmak zorunda değil.. Şu aşamada bahsettiğiniz onay almamış aşıları olanların durumuna ilişkin bir görüş birliği gerçekleşmiş değil. Dolayısıyla aşı pasaportu önerisi gibi bu da şimdilik netleşmedi.”

  Konunun AB ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) seviyesinde gündemde olduğunu belirten Spinant, ülkelerin karşılıklı olarak yapılan aşıları tanımaları konusunun tartışılmaya devam ettiğini belirtti.

  Dünya Sağlık Örgütü nasıl yaklaşıyor?

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) acil durum komitesi iki hafta içerisinde Covid-19’un yeni mutasyonlu versiyonlarına ilişkin  bir toplantı gerçekleştirecek.

  DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus ‘aşı pasaportu’ uygulamalarının hedeflenen amaca ulaşacağı noktasında şüphe içinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

  “Bizce dikkat edilmesi gereken iki acil konu var. Birincisi, Sars-CoV-2 virüsünün yeni varyantlarının yakın zamanda ortaya çıkması ve ikincisi, uluslararası seyahatler için aşılama ve test sertifikalarının potansiyel kullanımı.  Her iki konuyu da birbirine bağlayan tema ‘dayanışma’dır. Aşı olabilen ve olamayan belirli grupları veya ülkeleri önceliklendirmeyi veya cezalandırmayı şu aşamada doğru bulmuyoruz.”

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ