27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Günde 17 dakika cep telefonu kullanmak kanser riskini artırıyor

  ABD’li bilim insanları, 10 yıl boyunca günde 17 dakika kadar kısa bir süre cep telefonu kullanmanın kanserli tümör geliştirme riskini yüzde 60'a kadar artırdığını söylüyor.

  Araştırmacılar, mobil sinyallerden gelen radyasyonun DNA hasarı ve tümör de dahil olmak üzere birçok tahribata sebep olabileceğini söylüyor.

  Cep telefonu

  California Üniversitesi’nnde birçok araştırmacı cep telefonu kullanımı ve sağlık üzerine etkileri hakkında yapılan farklı çalışmaları detaylı bir şekilde inceledi. Sonuçlarda, 10 yıllık bir süre içinde bin saat veya günde yaklaşık 17 dakika cep telefonu kullanmanın kanserli tümör geliştirme riskini yüzde 60 artırdığı görüldü.

  2011 yılında en az bir cihaza sahip evlerin oranı yüzde 87 iken, 2020’de bu oranın yüzde 95’in üzerine çıktığı görüldü.

  Cep telefonu kullanmak kanser riskni artırıyor

  “ARAMALAR İÇİN SABİT HAT KULLANILMALI”

  Çalışmanın baş yazarı Joel Moskowitz, cep telefonunda geçirilen zamanı minimuma indirmek için sabit hat kullanmaları gerektiğini belirtti.

  Cep telefonu kullanmak kanser riskni artırıyor

  “CEP TELEFONU ENDÜSTRİSİ ARAŞTIRMALARI ENGELLİYOR”

  Bununla birlikte Moskowitz, cep telefonu kullanımı ile kanser arasındaki bağlantıyı inceleyen çalışmaların tartışmalı olduğunu, çünkü bunun ‘son derece hassas bir siyasi konu’ olduğunu söyledi.

  Cep telefonu kullanmak kanser riskni artırıyor

  Zararlarını duyurmanın güçlü cep telefonu endüstrisi için önemli ekonomik sonuçları olduğunu belirten bilim insanı, şirketlerin konuyla ilgili bir dizi çalışmayı da finanse ettiğini söyledi.

  Berkeley ekibi araştırmayı Güney Kore Ulusal Kanser Merkezi ve Seul Ulusal Üniversitesi ile yürüttü. Moskowitz, “Cep telefonu kullanımı bir dizi halk sağlığı sorununun altını çiziyor ve ne yazık ki bilim camiasında çok az ilgi gördü” dedi.

  Cancer Research UK’nin CEO’su Michelle Mitchell, incelemenin cep telefonlarının sağlık üzerindeki etkilerine ilişkin önceki araştırmaların bulgularına baktığını söyledi. Sonuçların karışık olduğunu belirten Mitchell, kullanılan bazı çalışmalarda bazı önemli sınırlamalar olduğunu sözlerine ekledi:

  “Örneğin bazıları hayvanlarda yapılırken, diğerleri zaten kanser olan insanları karşılaştırdı ve zaman içinde insanları takip etmek yerine geçmiş cep telefonu kullanımını hatırlamalarını istedi.

  Uzun vadeli etkileriyle ilgili araştırmalar hala devam ediyor. Ancak genel olarak en iyi bilimsel kanıtlar, cep telefonu kullanmanın kanser riskini artırmadığını gösteriyor.”

  Bir Halk Sağlığı İngiltere sözcüsü de Mitchell’e destek verdi:

  “Elektromanyetik alanlara maruz kalmanın sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğuna dair ikna edici bir kanıt yoktur, ancak maruz kalmaların önerilen kılavuz seviyelerin altında olması şartıyla.”

  Covid-19 sonrası antikorlar ev kadınlarını 3 ay, doktorları 9 ay koruyor
  Cep telefonu kullanmak kanser riskni artırıyor

  DNA HASARINA NEDEN OLUYOR

  Moskowitz ise kanser ve cep telefonları arasında hiçbir bağlantı olmadığını gösteren çalışmaların çoğunun cep telefonu endüstrisi tarafından tamamen veya kısmen finanse edildiğini söyledi:

  “Olaya daha geniş bir açıdan bakarsanız. Bağlantıya dair bariz kanıtlar olduğunu görürsünüz. Bu bağlantıyı destekleyen birçok uzman, kablosuz cihazların modülasyonunun radyasyon enerjisini ‘biyolojik olarak daha aktif’ hale getirdiğini söylüyor.

  Ardından bu durum, hücresel mekanizmalarımıza müdahale ediyor. Örneğin kalsiyum kanallarını açar ve kalsiyumun hücreye ve hücre içindeki mitokondriye akmasına izin verir, doğal hücresel süreçlerimize müdahale eder ve stres proteinlerinin ve DNA hasarına neden olan serbest radikallerin oluşumuna yol açar.”

  Cep telefonu kullanmak kanser riskni artırıyor

  ABD HÜKÜMETİ 1990’LARDA BU TÜR ARAŞTIRMALARI FİNANSE ETMEYİ BIRAKTI

  Moskowitz, sözlerine şöyle devam etti:

  “Radyo frekansı radyasyona maruz kalmanın sağlık riskleri hakkında daha fazla araştırma yapılmamasının büyük bir nedeni, ABD hükümetinin 1990’larda bu araştırmayı finanse etmeyi bırakmasıdır.”

  2018’DEKİ ARAŞTIRMA AÇIK KANIT BULDU

  Ancak ABD önceki yıllarda bir istisna yaptı. Bu, ABD Ulusal Çevre Sağlığı Bilimleri Enstitüsü’nün Ulusal Toksikoloji Programı tarafından 2018’de yayınlanan ve cep telefonu radyasyonundan kaynaklanan kanserojenlerin ‘açık kanıtını’ bulan 30 milyon dolarlık bir kemirgen çalışmasıydı.

  Cep telefonu kullanmak kanser riskni artırıyor

  FDA, CEP TELEFONLARIYLA KANSER ARASINDAKİ BAĞLANTIYI REDDEDİYOR

  Ardından ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), bu çalışmanın bulgularını reddetti ve bulguların insanlar için geçerli olmadığını ve onları ‘aşırı abartılmış’ olarak nitelendirdi.

  Moskowitz, FDA’nın “telekom endüstrisi tarafından kontrol edildiğini” ve FCC üyeliği ile telekomda çalışan insanlar arasında bir kapı olduğunu öne sürerek, “Sektör, Kongre’de lobi yapmak için yılda yaklaşık 100 milyon dolar harcıyor” dedi.

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ