11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Bu sorunu yaşayan her 3 erkekten 1’i depresyonda

  Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, erkeklerin en yaygın cinsel sorununu değerlendirdi

  Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, erkeklerde en sık görülen cinsel sağlık sorununun erken boşalma olduğunu belirterek, erken boşalma sorunuyla karşı karşıya kalan üç erkekten birinin depresyonda olduğunu bu durumdan etkilenen her 10 kadından 4’ünün de cinsellikte haz alamama sorunu yaşadığını kaydetti. Bu durumun çiftlerin ortak sorunu olduğunu ve tedavisinin mevcut olduğunu kaydetti.

  Hattat Klinik’ten Üro-Androloji Uzmanı Prof. Dr. Halim Hattat, erken boşalma hakkında önemli bilgiler paylaştı. Prof. Dr. Hattat, birçok kişinin bu sorunu konuşmaktan ve tedavi olmak için doktora başvurmaktan çekindiğini söyledi, sağlıklı bir boşalma süresinin hem erkek hem de eşinin cinsellikten tam keyif alması için önemli olduğunun altını çizdi. Hızla tamamlanan ve çiftin mutluluğunu azaltacak kısalıktaki boşalma süresinin tatminsizlik, moral bozukluğu ve hayal kırıklığı yarattığını ifade etti.

  Özgüven eksikliği ve stres bir arada

  Erken boşalmanın çiftlerin ortak sorunu olduğunu aktaran Prof. Dr. Hattat, ortak tatmini azaltacak kadar kısa sürede boşalmanın yaşanması durumunda hem erkek hem de kadının cinsellikte aldığı hazzın azaldığını kaydetti. Erken boşalan erkeklerde özgüven eksikliği, stres, hayal kırıklığı, endişe ve utanç, hisleri oluşabildiğini belirten Hattat, eşleri erken boşalan kadınlarda cinsel birleşmeden alınan orgazmik hisler ve zevkin azalabildiğini dile getirdi. Hattat, öyle ki erken boşalma yaşayan üç erkekten birinin depresyonda olduğunu on kadından dördünün de cinsellikte haz alamama sorunuyla karşı karşıya kaldığını söyledi. “Bu durum kadınlarda ilerleyen dönemde cinsellikten soğuma ve cinsel isteksizlik yaratabiliyor” dedi.

  Sorunu tetikleyen faktörler

  Erkekte erken boşalmanın ilk ilişkiden itibaren oluşabileceği gibi sonradan da gelişebildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Halim Hattat, özellikle genç erkeklerde ilk cinsel ilişkinin etkisi, performansla ilgili endişeler, başkaları tarafından fark edilmemek için hızlı mastürbasyon yapmayı alışkanlık edinmek,  aşırı gerginlik, deneyimsizlik ve suçluluk hissi erken boşalmayı tetikleyebildiğini aktardı. Pek çok durumda erkeğin cinsel deneyim sayısı arttıkça refleksini kontrol etmeyi öğrendiğini ifade eden uzman isim fakat kimi zaman bu refleksin kontrol edilemediğini aktardı.

  İdrar yolu enfeksiyonlarına dikkat

  Boşalmanın hem fizyolojik hem de psikolojik faktörlerin birleşmesiyle erken oluştuğunu belirten Hattat hem de sonradan erken boşalma gelişen kişilerde ise en önemli risk faktörünün sertleşme problemi olduğunu söyledi. Aynı zamanda prostat veya idrar yolu enfeksiyonları gibi ürolojik sorunlarda, bazı sinir sistemi kaynaklı sıkıntılarda ve tiroit problemi gibi hormonsal sorunlarda da erken boşalma görüldüğünü belirten Hattat bu yüzden erken boşalmanın altında yatan olası organik risk faktörlerinin de araştırılması gerektiğini aktardı.

  Tedavi yöntemleri

  Erken boşalmanın altında yatan psikolojik ve organik faktörleri bulmak için ayrıntılı bir sağlık hikayesine ilaveten fiziksel muayene ve bazen de ileri tanı tetkiklerinin kullanıldığını söyleyen Prof. Dr. Hattat, altta yatan organik bir sebep bulunduğunda, öncelikle bu nedeni ortadan kaldırdıklarını kaydetti. Bundan sonra erken boşalmanın tedavisini lokal ve sistemik ilaçlar ve cinsel terapi egzersizleriyle yaptıklarını anlatan Hattat, uzun etkili ya da ilişki öncesi kullanılan ilaçlarla boşalma süresinde 2-8 kat arası uzama sağlanabildiğini kaydetti. Erken boşalmaya eşlik eden sertleşme sorunu olması durumunda bu şikayete yönelik tedavi de verildiğini de belirten uzman isim her erkeğin dönemsel olarak erken boşalma yaşayabildiğini fakat bu sorunun cinsel ilişki denemelerinin yarısından fazlasında meydana gelmesi durumunda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerektiğini ifade etti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ