11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Bu maskeler tehlike saçıyor

  Mersin Eczacı Odası Başkanı Özgün Sağır, sağlıksız ortamda satılan maskelerin koruyuculuğunun yüzde 60 olduğunu söyleyerek, "Bu maskeler tehlike saçıyor" dedi.

  Koronavirüs salgını nedeniyle maskeler artık hayatın önemli bir parçası haline geldi. Mersin’de market, sokak, minibüs durağı gibi sağlıksız ortamda maske satışı çoğaldı. Mersin Eczacı Odası Başkanı Özgün Sağır, maskelerin denetimsiz olarak satılmasına dair vatandaşları uyardı. Sağır, sağlıksız ortamlarda satışı yapılan maskelerin Covid-19 ile birlikte, birçok hastalığın bulaş riskini arttırdığını ve tehlike saçtığını ifade etti.

  Koruyucu maskeler nasıl olmalı?

  Sağır, maske kullanımının hasta olan kişilerin hastalığı başkalarına bulaştırmaması için önemli bir engelleyici etken olduğunu kaydetti ve  toplumda kimin hasta olduğu bilinmediği  için herkesin maske takmasının bulaşın azalması yönünde önemli bir engelleyici etken olduğunu ifade etti.

  İçinde bulunulan dönemde maskeye ulaşma bakımından bir sıkıntı bulunmadığına dikkat çeken Sağır, bu yüzden maskelerin artık koruyucu olması gerektiğinin altını çizdi.  Sağır, “Ağzımızı herhangi bir şeyle kapattığımız zaman virüsten korunduğumuzu sanıyoruz. Maskenin taşıması gereken standartlar vardır. Maskede iki tip kumaş var. Maskenin öncelikle 3 katlı olması ve 75 gramdan az olmaması ve burun kısmına oturması için mutlaka tel aparatının olması gerekir” ifadelerini kullandı.

  Sokakta satılan maskeler %60 koruyuculuğa sahip

  Tıbbı amaçlı kullanılan maskeye günümüzde ticari bir ürün olarak bakıldığını ifade eden  Sağır, bunun çok büyük bir hata olduğunu, maskenin tıbbı bir malzeme olduğunu vurguladı. Bunun ticaretini yaparak herkesin kar elde etmeye çalıştığına dikkat çeken uzman isim, maskelerin eczaneler veya medikaller vasıtasıyla uzman eller tarafından satılması gerektiğinin altını çizdi.

  Sağır maskelerin standartları hakkında da bilgi verdi, mutlaka TSE’den onaylı, CE belgeli,  olması ve ayrıca ürün takip sistemi denilen ÜTS’de kayıtlı olması gerektiğini bildirdi. ÜTS’de kaydı olan ürünün Sağlık Bakanlığı’ndan onaylanmış ürün anlamına geldiğini aktaran Sağır, bu nedenle maskelerin ehil ellerden alınması gerektiğine vurgu yaptı.

  Sokakta satılan maskelerin koruyuculuğu olmadığını kaydeden Sağır, maskenin normal koşullarda %95 koruyuculuğunun olması gerektiğini, ancak sokakta satılan maskelerin %60 koruyuculuğu bulunduğunu belirtti. Sağır, “Yani ağızdan çıkan 100 bakterinin 60’ı içeride kalırken 40’ı dışarı çıkıyor. Bu da bulaşı artırır. Bu da korumasızlığı da artırıyor” ifadelerini kullandı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ