13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Bu hareketleri sakın yapmayın!

  Ev kazalarında doğru bildiğimiz birçok yanlış var. Mesela öksürürken sırta vurmak

  Zehirlenmeler, düşmeler ve yanıklar, evde yaşanabilecek tehlikelerin başında geliyor. Pandemi döneminde çocukların kaza yaşadıkları yerlerin %70’inin ev olduğuna dikkat çeken Öğr. Gör. Tanya Agopyan, basit ilk yardım müdahaleleri ile hayat kurtarmanın mümkün olduğunu belirtti.

  Ev kazaları, her yaş grubunda görülebilirken özellikle çocuklar için hayati tehlike yaratıyor. Pandemi sürecinde evde geçirilen zamanın artmasıyla bu tehlike daha da arttı. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun yaptığı araştırmaya göre çocuk yaşta gerçekleşen kazaların %70‘i evde ve evin çevresinde oluşurken, kazaların %58’inde ebeveynler de çocukların yanındayken oluyor. Kazaların özellikle ihmal ve dikkatsizlikle yaşandığının altını çizen İstanbul Ayvansaray Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Program Başkanı Tanya Agopyan, ev kazalarında uygulanabilecek ilk yardım müdahalelerine dair önemli bilgiler verdi. Pandemi döneminde çocuk acil servislerine başvuruların, ev kazaları nedeniyle ortaya çıkan yaralanmalardan dolayı diğer hastalıklara oranla daha çok arttığını ifade eden Agopyan, eskiden çocuk acillere başvuruların daha çok enfeksiyon hastalıkları nedeniyle olduğunu aktardı.

  Günümüzde ise ev kazası nedeniyle oluşan yaralanmaların %70 arttığını, bu kazaların ölümle de sonuçlanabildiğini söyleyen Agopyan çok ciddi kalıcı doku bozukluğu da bırakabildiğini aktardı. Yaşam boyu yürüyememe, ciddi yanıkların ardından yıllarca devam eden ameliyatlar gibi çok ağır tablolarla sonuçlanabildiğini işaret eden uzman isim kazaların ihmal, özensizlik, gözlemlememekten kaynaklı olabildiğini aktardı. Çok küçük tedbirlerle bu kazaların oranının yüzdesel olarak düşebileceğinin altını çizdi.

  Karton kapak

  İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Öğr. Gör. Tanya Agopyan, her evde bulunan ve çocuklar için risk oluşturan elektrik prizleri için uyarıda bulundu.

  Prizlerin kartonlardan yuvarlak kapaklar kesilip kapatılabileceğini, üstlerine bez tıkanabileceğini söyleyen Agopyan illa parayla alınan tedbirlere gerek olmadığını söyledi.  Çocukların özellikle emekleme döneminde ve 1-5 yaş arası oral dönemde çok korkusuz ve meraklı ve başlarına bir şey geleceğinden habersiz olduklarını ifade etti.

  Hayat riski

  Evde risk oluşturanlar arasında, küvet, soba, tencereler, çaydanlık ve sabitlenmeyen mobilyaları işaret eden Agopyan, çocuğun yaş grubuna uygun alınmayan oyuncakların da tehlikeli olduğunu belirtti.

  Agopyan, ilaçların asla şeker olarak tanıtılmaması uyarısında bulunan Agopyan, ayrıca pandemi döneminde örgü ve tığ işine yönelen ebeveynlerin şişler ve tığlarının sakatlıklara sebebiyet verebileceğini ifade etti.

  Pet şişeye koyma

  Çamaşır suyu gibi kimyasal maddelerin de yanıklara sebep olduğuna dikkat çeken Agopyan, bu tür maddelerin geçtiği yeri çok ciddi tahrip ederek yaktığını ve soluk borusundan geçerken yangıya bağlı olarak büzülmelere neden olduğunu söyledi. Bu gibi durumlarda çocukların çok uzun dönem yutma yeteneğini kaybedebildiğini, tamamen sindirim sistemiyle ilgili ve aynı zamanda diğer sistemlerin de bundan ciddi zarar görebildiğini aktardı.

  Agopyan, evlerde kullanılan kimyasal temizleyicilerin asla içecek şişelerine koyulmaması uyarısında bulundu ve çamaşır suyunun renginin sarı olmasının, çocukların limonata gibi içeceklerle karıştırmasına neden olduğunu belirtti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ